/ /

YENİKÖY PARKI NE OLACAK?

18 Temmuz 2013

Editör

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Türkiye genelinde 150 kaybolan cami tespit ettiklerini, bu sayı içinde 130’unun İstanbul’da olduğunu açıkladı.

 

Camilerin çoğunluğunun Adnan Menderes’in başbakanlığı döneminde yıkıldığını, yeniden inşa edilmesi için çalışma başlattıklarını söyleyen Ertem, “Bazı camilerin yerine apartman bile yapılmış. Onlara bir şey yapamayacağız. Ama yeri boş olanlara yeniden cami yapacağız” dedi.

 

YENİKÖY PARKINA CAMİ

Ertem, kaybolan camilerden birinin Rumeli Hisarı içinde sadece minaresi kalan Fetih Camisi olduğunu belirterek, “Diğeri Yeniköy Parkı içindeki Fazıl Efendi Camisi. Bu cami tamamen yıkılmış ama yeri belli. Çevrelenmiş durumda. Onu da eski haliyle yeniden inşa edeceğiz. Bir diğeri de Karaköy’de İtalyan mimar Raimondo D’Aronco’nun yaptığı ancak kaybolan Karaköy Camisi” dedi.

 

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem’in söylediklerini, bizim gibi tarihine sahip çıkmayı ve tarihi ile yüzleşmeyi öğrenememiş bir toplum olarak gayet olumlu karşılıyoruz. Fakat, Yeniköy Parkı’nda yapılmak istenen camiden yola çıkarsak, bu iyi niyetli çalışmanın ne kadar iyi niyetli olduğuna dair kafamızda soru işaretleri uyanıyor.

yenikoy01

Bilindiği üzere, Yeniköy Parkı yarım asırdan beri Boğaziçi’nin en güzel yeşil alanlarından biridir. Bu yüzden, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Başkanlığı ile Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurul kararı kapsamında; Fazıl Efendi Camiinin Yeniköy Parkı’nda temeli olduğu iddiası ile başlatılan araştırma kazılarının bir an önce durdurulması gerekmektedir.

 

1500’lü yıllarda park alanında temelinin olduğu iddia edilen Fazıl Efendi Camii’nin yeniden inşasında hiçbir kamu yararı bulunmamaktadır.  Yapılması planlanan camii projesi ile Yeniköy halkının ortaklaşa kullandığı yeşil alan ve ağaçlarda çevre katliamı yaşanacaktır.

 

Çocuklar oyun alanlarından, genç ve yaşlılar nefes aldıkları keyifli buluşma noktasından mahrum kalacaklardır. Ve belki de en önemlisi Boğaziçi İmar yasası kapsamındaki yapılaşma yasağı camii inşaası ile delinmiş olacaktır.yenikoy03

Son bir not olarak, Şu an kazı çalışmaları durmuş durumda. Durumla ilgili yapılan açıklama da, “Şu an kazı çalışmaları durmuş durumda. Kazı çalışmaları bitti, camiinin temeline ulaşıldı ve üstü kapatıldı. Şu an yeşil alan haline getirildi. Camii yapımına yönelik herhangi bir uygulama yok” denildi.


Yorumlar(0)