/ /

Geçiş projesi 3.bölüm: Hücre

7 Ekim 2013

editor

hucre5

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Beyoğlu’nda bulunan binasının yenilenme sürecinde, binanın inşaat alanında yapılan transition/geçiş projesi, yerli ve yabancı birçok sanatçının canlı performansları, performans gösterimleri ve proje bitiminde düzenlenecek olan bir sergi ve kitaptan oluşuyor. Toplam 8 ay sürecek olan ve 5 bölümden oluşan geçiş projesi, 15 Mart 2014’te düzenlenecek olan bir sergiyle sona erecek.

Başak Şenova ve Fatma Bucak’ın küratörlüğünü üstlendiği geçiş projesinin 10 Ekim 2013, Perşembe günü saat 19:00’da yapılacak üçüncü bölümünde performans sanatçısı Tuğçe Tuna “HÜCRE” adında canlı bir performans sunacak. Yapı Kredi Kültür Merkezi, 11 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında ise Anna Konik, Guido van der Werve, Ana Prvacki, Jesper Just ve Maria Jose Arjona’nın hazırladığı performans gösterimlerine ev sahipliği yapacak.

Tuğçe Tuna’nın RemDans Sanat Kolektifi’nden performans sanatçıları Begüm Balcıoğlu, Setenay Karataş, Pınar Akyüz ve Nazlı Esen ile birlikte gerçekleştireceği “HÜCRE” genel konseptini beden ve mekan ilişkisinden alıyor, kendi alanını oluşturma ve her ufak tepkinin bir bütünü oluşturması etkilemesi üzerine odaklanıyor.

hucre1 (2)İçsel, bedensel ve düşünsel ‘özgürlük’ üzerine kurgulanmış olan bir performans olan ‘HÜCRE’ duvarı zemin, zemini duvara çevirerek mekanda farklı algılamalara yol açıyor. Beden mekaniğinin yanı sıra, düşünsel ve dürtüsel olan üretim sürecine odaklanıyor. Kendi alanını oluşturma, herşeyin bir bütün olması ve birbirini etkilemesi, bu etkileşim sonucu oluşan durum, problemi yaratma, çözme ve onunla başa çıkabilme isteğini işliyor.

 


Yorumlar(0)