/ /

“1,95 civarında” ve 4 Dakika

24 Ekim 2013

editor

“Asrın Projesi” olarak tanıtımı yapılan Marmaray, 29 Ekim‘de Üsküdar’da , Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın katılacağı bir törenle hizmete açılacak. Açılış öncesi tanıtım çalışmaları da hız kazandı.

Hazırlanan kısa reklam filminde “Hayaldi gerçek oldu”,  “2 kıta 4 dakika”  ve  “Günde 1 milyon yolcu”  gibi sloganlar dikkat çekiyor. Önümüzdeki günlerde ekranlarda,  reklam panolarında ve gazetelerde  bu sloganlarla sık sık karşılaşacağız gibi görünüyor.

2004 yılında inşaat işlerine başlanan projede  bugüne kadar 4 milyar 514 milyon 343 bin lirası kredi olmak üzere 5 milyar 192 milyon 158 bin lira harcama yapılmış. 29 Ekim’de  açılan kısım sadece Marmaray’ın 13,7 kilometrelik Söğütlüçeşme – Kazlıçeşme bölümü. Marmaray’ın tümü  76 kilometrelik bir hat. Kalan hattın en erken 2015 yılında biteceği söyleniyor.

Marmaray’la ilgili kısaca hatırlatmak gerekirse;

Proje, üçü yer altında olmak üzere 5 istasyondan oluşuyor. İlk istasyon,   açılış  töreninin  de yapılacağı Üsküdar İstasyonu.

Son istasyon ise Kazlıçeşme.

Çalışmalar sırasında yapılan arkeolojik kazılarda bulunan 35 binin üzerinde tarihi eser ile 13 batık gemi , Yenikapı 100 ada olarak nitelendirilen bölgede kurulacak Arkeopark’ta ve Marmaray müzesinde sergilenecek.

 Marmaray’da  günde ortalama 1 milyon 200 bin yolcu taşınması hedefleniyor.

Marmaray’la  Gebze ve Halkalı arası 105 dakika, Bostancı ve Bakırköy arası 37 dakika, Söğütlüçeşme ve Yenikapı arası 12 dakika, Üsküdar ve Sirkeci arası 4 dakika olarak belirlenmiş.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bilet fiyatlarının “1,95 civarında “ olacağını açıklamıştı.

Uzmanların ,çeşitli STK , dernek ve insiyatifin , projenin   teknik ve güvenlik açısından  “tehlike”  içerdiğine , “rant” için yapıldığına ve trafik için çözüm olmayacağına dair açıklamalarını da gözönüne alırsak , Marmaray,  daha uzun süre  gündemden düşmeyecek projelerden biri olacağa benziyor.

 

 


Yorumlar(0)