/ /

Marmaray’dan sıcak bilgiler…

29 Ekim 2013

editor

Marmaray büyük bir açılış töreniyle bugün (29 Ekim) hizmete girdi. Marmaray ile ilgili merak edilenleri, Bakan Binali Yıldırım ve proje turuna katılan gazetecilerin gözlemlerini derleyerek buradan aktarmıştık.

Açılış töreni öncesi hükümetten bir açıklama geldi. Başbakan Başmüşaviri Aydın Ünal, sosyal paylaşım sitesindeki kişisel hesabından, Marmaray’ın Çarşamba ve Perşembe günü ücretsiz olacağını duyurdu. Fakat Başbakan Erdoğan, ’15 gün ücretsiz olacağı’nı belirtti.

Her projede olduğu gibi Marmaray ile ilgili de şehir efsaneleri elbette ayyuka çıktı…  Bunlardan biri de tünel borularından birinin 15 cm yanlış bir açıyla yerleştirilmesi ve buna kızan Danimarkalı mühendisin istifa edip gitmesi söylentisi. Radikal yazarlarından Cüneyt Özdemir’in bugünkü yazısında yer verdiği ifadelerle anlatmak gerekirse “Böyle bir olay yok. Evet bir Danimarkalı mühendis istifa etti ama nedeni Almanya ile Danimarka’yı birbirine bağlayacak yeni bir tünelin inşaatında görev almasıydı. Üstelik kendisi açılış için burada. İsterseniz kendisine de sorabilirsiniz.” Özdemir’ in görevlilerden bizzat aldığı bilgi bu şekilde…

Tartışmalardan biri ise ‘Marmarayda telefon çekiyor mu? ‘ sorusu üzerine kurulu… Evet , Marmaray’ da telefon çekiyor. Yolcular denizin altında cep telefonlarını kullanabilecek. Ancak güvenlik nedeniyle yolcular sadece arama yapabilecek. Bombaların telefonla harekete geçirilmesi ihtimaline karşı, dışarıdan tüp geçitin içinde yolculuk yapan yolculara arama yapılamayacak.

Marmaray’da uygulanacak bilet fiyatları 1,95 lira olacak. İstanbulkart, Marmaray’da da kullanılacak.

 


Yorumlar(0)