/ /

500 Dönümlük Park için 553 Milyon TL

29 Temmuz 2013

Editör

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Bakırköy’de devasa bir park projesi için düğmeye basmasıyla birlikte son yılların en büyük gayrimenkul ihalelerinden biri de rafa kaldırıldı. Emlak Konut GYO tarafından geçtiğimiz günlerde ihaleye çıkarılan Bakırköy’deki 85 bin metrekarelik arsanın ihalesi donduruldu. En yüksek teklifi Egeyapı, Akzirve, Öz-kar İnşaat ortaklığı verip ihaleyi kazanmıştı.

 

1 milyar 205 milyon 95 liralık hasılat teklif eden ortaklık satışlardan elde edeceği bu hasılatın yüzde 45.90’ını yani 553 milyon 95 bin lirasını Emlak Konut GYO verecekti. Ancak İBB’nin kent parkı projesiyle bu ihalenin iptali gündeme geldi. Bu durumda 553 milyonluk gelirin de üstü bir kalemde çizilirken, arsanın piyasa değeri ise 195 milyon 985 bin lira olarak belirlenmişti.

 

Haftaya netleşecek

Emlak Konut GYO Başkanı Murat Kurum da, İBB’nin bölgede büyük bir park yapmak için harekete geçtiğini belirterek, kent parkı projesinin ihale ettikleri arsayı da kapsadığını ve bu nedenle belediyeyle görüşmelerinin sürdüğünü söyledi. Murat Kurum, gelişmeler üzerine söz konusu ihaleyi dondurduklarını ve Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gerekli açıklamayı yaptıklarını anlatarak, şunları söyledi: “Bu süreçte neler yapılması gerektiğini belediye ile görüşeceğiz. Önümüzdeki hafta her şey netleşecek. Fakat İstanbul’a değer katacak ve kentin kazanacağı her projeyi destekleriz. Bunun için gerekli fedakarlıkları yaparız. Böylesine güzel bir parkın İstanbul’a yapılması bizim için de bir kazanç olur. Bu park bizim projelerimizin de değerini artırır. Turizme olumlu etki yapar. Ayrıca Türkiye’de ilk kez bir park yapmak için bu kadar değerli bir alandan feragat ediliyor. Bu altı çizilmesi gereken bir durum. Biz de buna destek oluyoruz.”

 

İlk açıklama KAP’a

Emlak Konut GYO, Egeyapı Group’un kazandığı Bakırköy ihalesini dondurduğunu KAP’a yaptığı açıklamayla da duyurdu. 25 Temmuz tarihinde KAP’a yapılan açıklamada İstanbul Bakırköy’de Ege Yapı Group ve ortakları tarafından kazanılan ihalenin sürecini İBB’nin 73 bin metrekarelik park isteği karşısında dondurulduğu belirtildi.

 

Emlak GYO’dan yapılan resmi açıklama şöyle: “İBB’nin ihaleye konu, Konut+Hizmet alanı ile park ve cami alanı dahil yaklaşık 73.000 m2 alan ile birlikte bölgede Bölge Parkı yapma talebi olmuştur. Bu talep doğrultusunda İBB ile görüşmeler devam etmektedir. Bu nedenle ihale dosyasının içinde belirtilen süreleri aşmamak koşulu ile ihale süreci dondurulmuştur.”

 

Belediye bölgede ne yapacak?

İstanbul Bakırköy’de E-5 kenarından başlayarak, Çırpıcı Deresi etrafında Veliefendi Hipodromu’na ait ahırlara kadar olan alanı park yapmak isteyen İBB, yaklaşık 500 bin metrekare büyüklüğünde kent parkı planlıyor. İBB, mülkiyetindeki 17 bin metrekarelik Tekzen arazisinin yeşil alan olarak belediye meclisinden geçirirken, Akın Tekstil’e ait 74 bin metrekarelik fabrika ve arazisini de takas yoluyla almayı planlanıyor. Veliefendi ile birlikte bölgede 1 milyon metrekare büyüklüğünde yeşil alan oluşturulacak.

 

‘Süreci yakından takip ediyoruz’

Emlak Konut GYO’nun ihalesini büyük bir çekişme sonucunda kazanan Egeyapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, “Burada iyi bir proje yapmayı çok istiyorduk ve bunun için de en yüksek teklifi vererek ihaleyi kazanmıştık” dedi. Kabadayı, bölgede çok büyük bir park yapılacağını vurgulayarak, şunları söyledi:  “Burası yeşil alan olacak. Çalışmalar o yönde. Kent nefes alacağı bir mekana kavuşacak. İhalesini kazandığımız arsa da buraya dahil olacak. Şu an beklemedeyiz ve süreci dışarıdan takip ediyoruz. İhaleyle ilgili her şey durdu. Ne karar verilirse ona göre hareket edeceğiz. İstanbul’da yeni projeler yapmak için başka arsalara bakacağız.”


Yorumlar(0)