/ /

9 yeni tekne parkı

25 Şubat 2014

editor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul’da değnekçilik kabusuna son vererek otopark gelirlerini kayıt altına alan İSPARK’la kıyılara da denetim getirecek. Yıllardır “tonozcu” olarak bilinen ve kıyılarda bağlayan tekne ve yatlardan gelir toplayan yasadışı işletmeciliğe tekne parklarla son veriliyor. İstinye ve Tarabya’nın ardından 9 bölgede açılacak yeni tekne parklarla ekonomiye 200 milyon TL kazandırılması hedefleniyor.

1000 kapasiteli tekne park için düğmeye basıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İSPARK, deniz turizmi ve ticaretine katkı sağlayarak sektörün ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçladığı projeyi hızlı bir şekilde yürütüyor. İSPARK, dört noktada Tekne Parkları hizmete açmak için çalışmalara başladı. İstinye ve Tarabya’da hizmete açılan 400 kapasiteli tekne parkların ardından çalışmalarını yoğun şekilde devam ettiren İSPARK, Marmara ve Karadeniz kıyılarında yeni projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bebek, Kuruçeşme Beykoz ve Paşabahçe koylarında tekne bağlama alanı oluşturmak için yürüttüğü fizibilite çalışmalarını tamamlandı. İmar tadilat sürecinin ardında yakın zamanda başlanacak çalışma 2014 yılında tamamlanarak hizmete açılacak. Bebek 250, Kuruçeşme 85, Beykoz 310,Paşabahçe 165 kapasiteli Tekne Parklar 50 milyon TL’ye mal olacak.

teknepark

Başlangıçta dört noktada yaklaşık bin tekne ve yat bağlama kapasitesiyle hizmete açılacak tekne parkların ardından Çubuklu, Kanlıca, Anadolu Hisarı, Çengelköy ve Arnavutköy’de Tekne Parkların yapımına başlanıyor. Bu koyların da hizmete girmesiyle 5 bin tekne ve yatın bağlanmasına imkan sağlanmış olacak.

Tekneler yüzer iskelelerle bağlanacak

Çevre dostu teknolojilerin kullanıldığı proje yüzer iskelelerden oluşmakta. Gerektiğinde başka bir alana taşınabilme özelliği de taşıyan sistemde çevreye zarar verecek unsurlar bulunmuyor. İstanbul’da birçok kıyıda yaşanan kirliliğin ortadan kaldırılmasını da hedefleyen proje sahillerdeki kirli görüntü ve çevreye zarar veren atıkların oluşturduğu unsurları önleyecek.

 

 


Yorumlar(0)