/ /

Ağaç Katliamı Tam Gaz Devam

29 Temmuz 2013

Editör

“3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu” projesinin inşaat çalışmaları sırasında Sarıyer Demirciköy, Uskumruköy, Gümüşdere, Garipçe, Kilyos arasında İstanbul’un akciğerleri olan ormanlarda milyonlarca ağacın kesilmesi tepkilere neden oluyor. Köprü bağlantı yollarının yapılması için ağaç kıyımının hızla devam ettiğini vurgulayan yurttaşlar “Burası İstanbul’un akciğeri. 2 aya yakın bir süredir ağaç katliamı yapılıyor. Orman sırtlarında kilometrelerce uzunlukta alan tıraşlandı, ağaçlar kesildi, kesilmeye de devam ediliyor. Bu bir katliamdır” dediler.

 

Garipçe-Poyrazköy arasına inşa edilen 3. köprünün bağlantı yolları için şimdiye dek milyonlarca ağacın kesildiği, kesilecek ağaç sayısının proje tamamlandığında ise 3 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

 

Bölgede yaptığımız incelemelerde özellikle Sarıyer Demirciköy’ün girişinde yolun her iki tarafında bulunan ormanlık alanda iş makineleri son hızla çalışıyor. Ormanın içinde genişliği 100 metre kadar olan bir alandaki ağaçların kökünden söküldüğü, bu ağaç kıyımının ormanın diğer sırtına dek devam ettiği görülüyor.

 

Köprünün bağlantı yollarının geçtiği Demirciköy’de yapılan ağaç kıyımına tepki gösteren yurttaşlar, son günlerde çalışmaların hız kazandığını söylediler. Adının yazılmasını istemeyen bir yurttaş “Bu ormanlara büyük iş makineleri ile girildi. Çalışmalara ne yazık ki bazı köylüler de ücret karşılığında katılarak destek verdi” dedi.

 

‘İstanbul’un akciğeri bitecek’

agac1

Köprü güzergâhının olduğu Garipçe, Uskumruköy, Gümüşdere arasında da ağaçların kesilmeye devam ettiğini belirten yurttaş, “Köylüler arazim değerlendi diye ses çıkarmıyor. Maddi avantajı var diye geleceğini, çocuklarının sağlığını, geleceklerini düşünmüyorlar. İstanbul’un akciğerleri bitecek. Burada göller bulunuyor. Çalışma ile otoyolların göl seviyesine kadar düşeceği de söyleniyor. Tüm ekolojik yaşam altüst olacak. 3. köprü ile burada hayat bitecek” diye konuştu.

 

Bir başka yurttaş ise 3. köprünün inşaatı sırasında köprü güzergâhında mecburi sapmalar olduğu, bazı ağaçların yanlışlıkla kesildiği yönünde açıklamaların yapıldığını anımsatarak “Bu düpedüz yalan. Geçtiğimiz günlerde de Sarıyer’de ormanda yangın çıkmıştı. Bunlara inanmıyoruz. Orman arazilerinin birilerine peşkeş çekilmesi için ‘yanlışlık oldu’, ‘yangın çıktı’ gibi ifadeler kullanıyorlar. Bakalım bu alanlara yakın zamanda kimler villa, site dikecek, hep birlikte göreceğiz.” dedi.

 


Yorumlar(0)