/ /

Ağaç Katliamı

4 Temmuz 2013

Editör

Garipçe köyünde ayaklarının temelleri atılan ve adı bir çok tartışmaya yol açan Yavuz Sultan Selim olarak açıklanan 3’üncü Boğaz Köprüsü için ağaç kesimi devam ediyor. Sarıyer’e bağlı Garipçe köyü yolu üzerinde belirli aralıklar sıralanmış ve uzunlukları onlarca metreyi bulan ağaç istifleri oluşmuş durumda.

 

Gün boyu kesimkopru-yolundan-kelepir-tomruk-3425046
On binlerce ağacın kesildiği bir o kadarının da kesilmeyi beklediği çalışmalarda ağaçlar, mevsimlik orman işçileri tarafından motorlu testerelerle kesilerek devriliyor. Ardından da tomruk haline getiriliyor. Tomruklar kesim alanından çıkartıldıktan sonra ağaçların kökleri yerlerinden çıkartılıyor. Mevsimlik orman işçileri, görevlilerce işaretlenmiş ve etrafı şeritle çevrilen alanlarda motorlu testere kullanarak kesim yaptıklarını belirterek kesilen ağaçları yol kenarlarına istiflediklerini söylüyor. Şubat ayından beri kesim işlemlerinin devam ettiğini belirten orman işçileri, burada kurdukları kamplarda kaldıklarını, kesimin de gün boyu sürdüğünü anlatıyor.

 

 

Kesilecekler işaretleniyor

garipçe

Kesildikten sonra yol kenarında istiflenen ve gövdelerine hacimleri yazılan ağaçlar burada ihaleye çıkartılıyor ve satılıyor. İşçiler, kesilen ağaçların yol kenarında çalınmaması için gün boyu nöbet tuttuklarını söylüyor. Yol açma çalışmaları kapsamında kesilecek ağaçlar tek tek işaretlenmeye devam ediyor. Ağaçların gövdelerine hangi noktadan kesilecekleri sprey boyayla işaretleniyor.


Yorumlar(0)