/ /

AltFest’13 Başlıyor…

9 Ekim 2013

Barış Kıralioğlu

Geldi çattı Ekim ayı! Heyecanlandı yürekler, pıtır pıtır atmaya başladı kalpler… İstanbul’un tiyatro seyircisi yavaş yavaş soğuyan havaların etkisiyle içini ısıtmak için tiyatro salonlarını doldurmaya başladı bile.
Haziran ayında sezonun kapanmasıyla kendini sokaklara atan seyirciler tiyatroculara yeni sezon hazırlığı yapmaları için imkan tanır hep. Tiyatrocular da “Ne yoğun bir sezondu. Dur bir nefes alalım. Daha önümüzde bir hayli zaman var. Duralım, dinlenelim” derler. Aradan en fazla bir ay geçer ve kaşıntılar tutar. Bu kaşıntılar yeni sezonda oynayacak oyunları doğururlar.

Ekim ayı güzel bir haberle başladı! On yıldır İstanbul’un Beyoğlu bölgesinde başlayıp büyüyen, günden güne yanlarına yenileri eklenen Alternatif Tiyatro Mekanları bir festival düzenliyor! Bu festivalin adı ise ” AltFest’13 “.
İkincikat, KaraKutu, Kumbaracı50, Maya Cüneyt Türel Sahnesi, Mekan Artı, Sahne Hâl, Şermola Performans güçlerini birleştirdi ve şehrimiz güzel bir festivale saha sahip oldu.

Görsel 3

AltFest’13 5 Ekim günü saat 20:00′de Kadir Has Sahne’de düzenlenen açılış gecesinde, “Alternatif Sahneler”in ilk ödülleri de Emek, Seyirci ve Basın ödülü olarak üç kategoride sahiplerini buldu.

Emek Ödülü – Nilgün Kurt
Basın Ödülü – Ezgi Atabilen
Seyirci Ödülü – Burcu Karakaya

Tiyatro sahnesinde olmayan ama bir oyunun sahnelenmesi için arka planda özveriyle çalışan kişidir Nilgün Kurt…
Her sanatsal etkinliği takip eden, izleyen, yazılar yazan çok çalışkan bir gazetecidir Ezgi Atabilen…
Kendini “tiyatro delisi” diye adlandırır ve sezon içerisinde yüze yakın hatta bazen yüzden de fazla oyun izler Burcu Karakaya…

İşte AltFest’13 bu kıymetli insanları ödüllendirerek çok samimi bir başlangıç yaptı!
Şimddiiiii gelelim programa…
Bakalım hangi oyunları hangi sahnelerde izleyebiliriz?

Festivalin iki oyunu beni çok heyecanlandırıyor. İlki, çok beğendiğim oyuncu ve yönetmen Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazdığı Tiyatro YanEtki prodüksiyonu olan “Şekersiz”. Mahmutyazıcıoğlu’nun ilk defa yazdığı bir oyunu izleyeceğim. İkinci ise uzun zamandır beklediğim Tiyatro Hâl prodüksiyonu “Kırık Merdiven”.
İstanbul’lu tiyatroseverlere güzel bir başlangıç diliyorum.
İyi seyirler…


Yorumlar(0)