/ /

Anıt ağaç da yok oldu

18 Şubat 2014

editor

Ataköy sahilinde 100’den fazla ağaç yok edildi. İstanbul 1 No’lu Koruma Kurulu tarafından suç duyurusunda bulunulan alanda yer alan tescilli anıt ağacın durumun ne olacağı ise belirsizliği sürüyor.

Ataköy 1. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği ve koruma kurulu 100 yaşını geçkin anıt çınarın peşinde.16 Mart 2013 gecesi alandaki ağaçların kesildiğine yönelik iddia ile Bakırköy Cumhuriyet Savcılığına yapılan başvuru da inşaat firması yetkilisinin “Koruma kurulundan iznimiz var” ifadesi üzerine sonuçsuz kalmıştı. Ancak kurulun bu durumdan haberinin bile olmadığı şu günlerde gündeme geldi.

anitagac

3 parselin tamamında 1057 ağacın bulunduğu raporlarla ispatlandı. Alanda yapraklı ve iğne yapraklı  100 yaşını aşmış toplam 37 tür ağaç  bir gecede yok edildi. Ataköy 1. Kısım dernek yöneticileri o geceyi ve yaşananlar için: “‘O anıt ağaç, diğerleri ile birlikte 16 Mart 2013 Cumartesi gece saatlerinden sabaha kadar kesilip yok edildiler ve aynı gece birçok dev hafriyat kamyonları ile alandan taşındılar. Sabah saatlerinde Ataköy polis karakoluna dört komşu şikâyete gittik. Tarih, 17 Mart 2013 Pazar. Polis bizi Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na yolladı. Savcıya şikâyet dilekçesini mimar komşumuz Dündar Ercan bey verdi.’’ sözlerini ifade etti.

Savcı: Soruşturmaya gerek yok

2013 / 30504 soruşturma numarası ile Bakırköy Cumhutiyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Ancak Savcı Mustafa Bolat kamu adına kovuşturmaya bile gerek duymadı. Savcılık ise,  ‘‘Şantiye şefi Zafer Yeşilmurat alınan ifadesinde, izinsiz ağaçların kesildiği yerin TOKİ’nin mülkiyetinde olduğunu, TOKİ, Özyazıcı İnşaat ve Karadeniz Örme proje ortaklığı şirketleri arasında arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı ile sözleşme imzalandığı, sözleşmeye uygun olarak İstanbul 1 No’lu Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na müracaat edildiği, söz konusu bu kuruldan gerekli iznin alındığı, ayrıca Orman Bölge Müdürlüğü’nce yerle ilgili olarak gerekli incelemenin yapılarak izin alındığı, bu izinleri dosyaya ibraz ettiği, tüm bunlar değerlendirildiğinde şüpheliye isnat edilen suçun yasal unsurlarının oluşmadığından kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına…’’ kararı verildi.


Yorumlar(1)

  • Anonim

    çok kötü çok…