/ /

Atlara Fısıldayan Adam: Maskeli Süvari

11 Temmuz 2013

Editör

1933 yılında ilk kez radyoda çocuk dinleyicilere hitap etmek için hazırlanan ‘Maskeli Süvari’, çizgi romanlar, televizyon ve beyazperde de yer alarak bir Amerikan ikonu haline geldi. Öteki aleme gidip gelmiş bir kovboy ve kızıldereli yardımcısı Tonto’un maceraları yıllarca büyük bir ilgiyle takip edildi.

 

İşte bu ilgiye güvenen ve son yıllarda konu sıkıntısı yaşayan Hollywood da çareyi ‘Maskeli Süvari’yi yeniden çekmekte buldu. Ancak, bunu yaparken her zaman tutan bir formülü yine uyguladı: Komedi ve aksiyon.
‘Karayip Korsanları’ serisi bu formülün doğruluğunu kanıtlayan en iyi örnek olduğu için hiçbir şey riske atılmadı. ‘Karayip Korsanları’nın yönetmeni Gore Verbinski ve Kaptan Jack Sparrow performansıyla harikalar yaratan Johnny Depp’in devreye girmesiyle ortaya 2013 yazına damga vuran bu film çıktı.

 

Çekimlerden oyunculuklara, kostümlerden efektlere kadar ince elenip, sık dokunan yapımda hop oturup, hop kalkıyorsunuz. Maskeli Süvari’yle dört nala giden bir ata binip, trenden trene atlarken; Tonto’yla beraber suçluları kovalıyorsunuz.

 

Aksiyon adeta tavan yapıyor

Tren demişken, ‘Maskeli Süvari’de öyle bir yer alıyorlar ki, onlarsız Western filmi çekilemeyeceğini bir daha anlıyorsunuz. Ancak aradaki tek fark, trenlerin sanki otoyolda giden arabalar gibi paramparça edilmeleri. Zaten bu sahnelerde de aksiyon tavan yapıyor. Ve şunu söylemeliyiz ki; filmde ‘Karayip Korsanları’ esintisi hissedilmiyor değil. Sanki artık korsanlar denizde değil de karaya çıkmış hatta çöle gelmişler.

 

Johnny Depp, büründüğü kızılderili Tonto karakterinde Jack Sparrow’dan pek uzak kalamamış. Maalesef yürüyüşü bile değişmemiş. Bazı hareketleri ve yüzündeki soğukluk çuk diye oturmuş ama genel performansta işler sarpa sarmış. Depp, karakteri oturturken Sparrow’dan kopamamış çünkü yönetmen Verbinski öyle oyunculuklar üzerinde Tim Burton kadar etkili bir isim değil. Siz hiç bir Burton filminde Johnny Depp’in oynadığı karakterleri birbirine benzettiniz mi?

video
play-sharp-fill

Yorumlar(0)