/ /

Şehremaneti Binası Kütüphane Olacak

2 Ağustos 2013

Editör

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, 1914’te, Kadıköy Şehremaneti Dairesi olarak inşa edilen binanın, ilçenin önemli tarihi yapılarından biri olduğunu bildirdi.

 

Binayı, Kadıköylülere yeni işlevi ile yeniden kazandıracaklarını belirten Öztürk, proje hakkında şu bilgleri verdi:

 

“Bina uzun yıllar belediye meclis ve sergi salonu olarak hizmet verdi. Binayı, tarihi yapısıyla koruyacak, sanat, tarih ve edebiyat kütüphanesi olarak yeniden restore edip, Kadıköylülere kazandıracağız. Burası sıradan bir halk kütüphanesi olmayacak. Binanın mimari özelliğine uygun farklı tarih, edebiyat ve sanat konularına odaklanan bir ihtisas kitaplığı olacak. Yazarlar, edebiyatçılar, bilim insanları ve hocalardan fikir alıyoruz, ayrıca onlardan bu özel kütüphaneye kendi kitaplıklarından bağış yapmalarını talep ediyoruz.

 

eski-kadkikoy-sehremanetiBurayı kent kütüphanesi yapma fikri 2010’da alındı, 2011’de iç düzenlemeye yönelik hazırlıklar yapıldı, proje çizildi, Anıtlar Kurulu süreci ilerledi. 1 ay önce de restorasyon başladı. Bina, 2014 yılının ocak ayı itibariyle adım adım faaliyete girecek. Kütüphanenin açılması, tüm koleksiyonların toplanmış olması anlamına gelmiyor. Kitaplar, evraklar, belgeler toplanmaya devam edilecek. Bu, hiç bitmeyen bir süreçtir, dünyadaki tüm kütüphaneler böyledir.”

Kadıköy’de yaşamış ve yaşayan yazar, sanatçı, edebiyatçı, şairlerin belgeleri, mektupları, fotoğrafları, yazışmaları, varsa el yazmalarının toplanacağını belirten Öztürk, kütüphanede Kadıköylü yazar, edebiyat adamları ve sanatçılar için ayrı bir bölüm olacağını aktardı.

 

Öztürk, Kadıköylü sanatçılarla ilgili arşiv araştırması yapan araştırmacıların birçok edebiyatçının hayatını ilgilendiren bilgi ve belgelere buradan ulaşabileceğini kaydederek, “Ayrıca burası yaşayan bir yer olacak. Bilimsel toplantılar, tarih-sanatla ilgili özel seminerler, tematik toplantılar, konferans dizileri, akşamüstü sohbetleri olacak. Senede birkaç efemera (elyazma, mektup, kartpostal) sergisi düzenlenecek” ifadelerini kullandı.

 

BİNA HAKKINDA

Kadıköy Rıhtım Caddesi üzerinde Beşiktaş vapur iskelesinin tam karşısında yer alan bina, Ermeni mimar Y. Terziyan tarafından 1912-1914 yılları arasında inşa edildi. I. Ulusal Mimarlık Dönemi’nin önemli eserlerinden bina, mimari kimliği kadar birçok tarihi olaya tanıklık etmesiyle de öne çıktı.

 

Bina, 1995’te tadilat geçirdi. Bir süre Kadıköy Kaymakamlığı, daha sonra da Belediye Başkanlığı binası olarak kullanılan bina, belediyenin Söğütlüçeşme’deki ana binaya taşınmasının ardından, belediye meclis toplantılarına, etkinlik ve sergilere ev sahipliği yaptı.

 


Yorumlar(0)