/ /

AVM’ler Şehir Dışına mı Taşınıyor?

25 Ekim 2013

editor

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “AVM” diye tabir edilen alışveriş merkezlerinin,  illerin ticari planlarına uygun alanlara taşınacağını söyledi.

 

Uzun dönemden beri esnaf ve ticaret erbabının beklediği,  “AVM Yasası” denilen “Perakende Sektörünün Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı”nı ilgililerin görüşüne açtıklarını söyleyen Fatih Metin,  tasarıya  taleplere göre şekil verileceğini ve Bakanlar Kuruluna arz edileceğini vurguladı.

 

Tasarıya göre her ilde, Valiler başkanlığında;  Belediyelerden,  Sivil Toplum Kuruluşlarından ve Ticaret adamlarından komisyon oluşturulacak.  Bu komisyon, illerdeki imar planları gibi stratejik ticari plan yapacak.  Bu planla  bir caddede kaç berber olması  gerektiğine ,  kaç değişik alanda iş yeri olacağına karar verilecek.

 

Bakan Yardımcısı Fatih Metin, bu doğrultuda,  AVM’lerin kent merkezlerinin dışına çıkarılacağına dikkati çekerek,  “Bundan sonra 400 metrekareden daha büyük ticari alanların kent dışına yapılması konusunda zorunluluk olacak” ifadesini kullandı.

 

Tasarı yasalaşırsa,  esnafın plana uyması karşılığında teşvik sisteminden yararlanması, uymadığı takdirde ise çeşitli teşvik ve desteklerden yararlanmaması öngörülmüş.

 

Tasarı ayrıca  perakende sektöründe yaşanan kavram karmaşasına da son vermeyi hedefliyor. Sıklıkla kullanılan “Alışveriş Merkezi, büyük mağaza, zincir mağaza, özel markalı ürün, franchise, bayi”  gibi kavramlar yeniden tanımlanacak ve  yasal bir niteliğe kavuşturulacak.

 

Yine tasarıya göre,  kampanyalı  yani indirimli ve promosyonlu satışlar da kurala bağlanacak.

 

Söz konusu tasarı,  Gümrük ve Ticaret  Bakanlığı’nın web sitesinde de mevcut…


Yorumlar(0)