/ /

Azınlık öğrenciler giremez

6 Aralık 2013

editor

Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı’nda yer alan din soruları öğrenciler arasında eşitsizliğe yol açtı.

Geçtiğimiz hafta temel öğretim öğrencileri, geleceklerinin belirleneceği önemli bir sınava girdiler: Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı. Bu sınavın 1. Dönem bölümüne giren öğrenciler arasında, Solom Gazetesi’ne göre önemli bir eşitsizlik ortaya çıktı.

Yahudi cemaatinin gazetesi olan Solom’un haberine göre, bu sınavların sonuçlarının hesaplanmasına bu yıl din soruları da dahil edildi. Din sorularından muaf olan azınlık öğrenciler ise bu soruları cevaplamadığı için, diğer öğrencilerden daha düşük puan alacaklar.

Solom’a konuşan Ulus Özel Musevi Okulları’nın müdürü Zeynep Adıgüzel, konuyla ilgili “Toplam ağırlıklı katsayı nedeniyle imtihanın tamamında aynı sayıda hata yapan, din sorularının tamamını doğru yanıtlayan bir öğrenci ile din bölümünden muaf olan gayrimüslim bir öğrenci arasında en az 1,5-2 puan fark oluyor. Bu fark, doğru cevaplanan soru sayısına göre 15 puana kadar çıkabiliyor. Bu durum özellikle okullara yerleştirmede önemli olacak çünkü bir milyon üç yüz bin öğrencinin katıldığı bu sınavlarda 1,5-2 puan bile binlerce kişinin araya girmesine neden olabilir.” dedi.

Bu sonuçlara göre azınlık öğrencilerin İstanbul Erkek, Galatasaray gibi yüksek puanlı liselere girmesinin imkansız olduğunu belirten Adıgüzel, bunun eğitimde çok önemli bir eşitsizlik doğurduğunu belirtti.

https://koupitedpilulky.com

Yorumlar(0)