/ /

Bayram trafiği için önlemler alınmaya başlandı

10 Temmuz 2015

Akın Öztürk

Ramazan Bayramı’nın 4 günlük tatili öncesi trafikte yaşanacak yoğunluk için şimdiden önlemler alınmaya başlandı.Özellikle İstanbul-İzmit arasında TEM ve D-100 Karayolu’nda her yıl yaşanan yoğunluk nedeniyle tüm bakım ve onarım çalışmaları Pazartesi gününden itibaren durduruldu.

Hava sıcaklıklarının da yüksek değerlere çıkması, okulların tatil olması nedeniyle tatil bölgelerinde doluluk oranı artarken, 16-19 Temmuz tarihleri arasında Ramazan Bayramı tatilini İstanbul dışında geçirmeyi planlayanlar da yola çıkmaya hazırlanıyor. Karayolları ile denizyollarında daha önce tüm hazırlıklar, yoğunluğun bayram arefesi olan Perşembe günü yaşanabileceğini dikkate alarak buna göre yapıyordu. Ancak perşembe gününün de kamu çalışanları için tam gün tatil ilan edilmesiyle tüm planlar değişti. Karayolları, en fazla trafik yoğunluğu yaşanan geçiş noktası olan TEM ve D-100 Karayolu’nun İstanbul-İzmit arasında tüm bakım onarım çalışmalarını Pazartesi gününden itibaren durdurma kararı aldı.

İDO’DAN FERİBOT TAKVİYESİ

İstanbul Deniz Otobüsleri’nin (İDO) Bölge Sorumlusu Aşkın Lermi yaptığı açıklamada, bayram tatilini İstanbul dışında tatil bölgelerinde geçirmek isteyenlerin bir kısmının da işlerini ayarlayıp bugün dahil Cumartesi ve pazar gününden yola çıkabileceklerini de dikkate alarak hazırlık yaptıklarını söyledi. İDO’nun şu anda Gebze Eskihisar ile Yalova Topçular arasında 15 feribotun sefer yaptığını, bu hattın İstanbul’dan getirilen büyük ve hızlı feribotlarla Çarşamba günü 18 feribota çıkarılacağını belirtti. Normal dönemlerde Cumartesi ve Pazar günleri günde ortalama 20 bin araç taşındığını, bu sayının bayram arefesi ve bayram bitiminde 35 bine çıkabileceğini söyledi.

İstanbul’dan gelip Yalova-Bursa ve İzmir istikametine gitmek isteyen ve İzmit Körfezi’ni dolaşma istemeyen araç sürücülerinin tercih ettiği feribot iskelelerinde bugün öğlenden sonra da hareketlilik göze çarpmaya başladı. İDO’nun geçen ay başlattığı Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) sayesinde de bu hattı sürekli kullanan araçlar bekleme yapmadığından, ayrıca gemiler de doldur boşalt sistemi ile karşılıklı sefer yaptığından şimdilik kuyruk oluşmuyor.

Aşkın Lermi, İDO’nun ayrıca Gebze Eskihisar-Yalova Topçular hattının yanı sıra diğer tüm hatlarda da bayram nedeniyle ek seferler koyduğunu anlattı.

UZMANLARDAN UYARILAR

Bu arada her bayram öncesi ve sonrasında trafikte yaşanan sıkıntıların tekrarlanmaması için uzmanlar da birçok önerilerde bulunuyor. Bayram tatilini İstanbul dışında geçirmek isteyenlerin arafe gününe yüklenmemelerini, imkanı olanların çıkışlarını birkaç güne yaymaları halinde daha rahat yolculuk yapabileceklerini hatırlatıyor. Kocaeli’deki trafik yetkilileri de, bu hafta sonu da İstanbul-Kocaeli arasında yoğunluk beklendiğini belirtirken, Yalova-Bursa istikametine gidecek araç sürücülerinin TEM’den Gebze Eskihisar’a geçip feribotu kullanmalarını öneriyor.

GÖLCÜK YOLU’NA GİRECEKLER DOĞU TURNİKELERİNDEN ÇIKSIN

İzmit’ten transit geçecek olanların da TEM’den devam etmeleri, İzmit kent içine girmemeleri tavsiye edilirken, Eskihisar’da feribot sırası beklemek istemeyenlerin de Gölcük Yolu’na girmek için TEM’in “Kandıra Turnikeleri” olarak da bilinen Doğu Turnikeleri’nden çıkıp yollarına devam etmeleri öneriliyor.

KÖPRÜ BİTECEK, KUYRUKLAR AZALACAK

İstanbul-İzmir karayolu yolculuğunu 3,5 saate indirecek olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi’nin en önemli geçiş noktası olan Körfez Köprüsü’nün tamamlanması ile, özellikle iskelelerde yaşanan bu yoğunluk büyük ölçüde azalacak.


Yorumlar(0)