/ /

Bir Taraftan Diğer Tarafa

2 Ağustos 2013

Editör

Herkes gibi bende, hızlıca hareket ediyordum. Gişelerden geçtikten sonra yürüyen merdivenlerden sıra halinde indik. Herkes birbirinin tamamen arkasında sırt hizasındaydı. Kimse biraz daha sağda veya solda durmuyordu. Merdivenden inince adım adım sarı çizgiler ile belirtilen bölgelere kadar yürüyorduk. Ben ikinci sıradaydım. Arkamda bir sürü insan vardı. Saate baktım, metronun gelmesine 2 dakika vardı…

 

Önümdeki kişi dikey iki beyaz çizgi ile ayrılan bölgeye girdi ve yatay sarı çizgiye gelip durdu. Onun solunda kalan dikey beyaz çizgiyi sağıma alarak iki dikey beyaz çizginin arasına da ben geçtim. Solumdaki dikey çizgiden sonra bir boşluk oluyordu. Ortada yere çizilmiş kırmızı geniş bir ok vagondan çıkacaklar için ayrılmıştı. Biraz daha sola doğru gidince tekrar iki aralık bırakan üç tane beyaz çizgi vagona girecekler için sıra oluşturuyordu. Arkamdaki kişi de bu çizgilerden en sağdakine geçti sonra onun solundaki aralıkta doldu. Arka arkaya herkes sıraya geçti. Metronun gelmesine yarım dakika kala istasyondaki beyaz çizgiler ile ayrılan bütün bölmeler dolmuştu. Herkes metronun gelmesini sakince bekliyordu.

 

Güçlü bir rüzgar ve rayların sürtünme sesleri arasında metro istasyona gelip durdu. Kapıların olduğu yerler kırmızı geniş oklarla işaret edilen çıkış yerleriydi. Vagonun kapıları açılınca içeriden insanlar sıra halinde kırmızı geniş oklara basarak çıktılar. İlk önce yanımdaki vagona bindi, sonra ben, benden sonra da diğer beyaz çizginin ilk sırasındakiler bindi.  Daha sonra dikey beyaz çizgilerde bekleyenler aynı sıra ile binmeye başladılar. İçeri girenler boş olan koltuklara en arkadan başlayarak oturdu. En son kişi binip son koltuğa oturduğunda kapılar kapandı ve metro hızlanmaya başladı. İlk defa trenle bir kıtadan bir kıtaya geçeceğim için heyecanlıydım…

 

Marmaray bittiği zaman bu hikaye gerçeğe dönüşecek…

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray’da testlerin tren setlerinin raylarla buluşturulması ile birlikte başlanacağını açıkladı.

 

Bakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Marmaray biliyorsunuz asrın projesi olarak nitelendiriliyor. 150 yıllık bir rüya ve 29 Ekim’de hizmete gireceğini de Başbakanımız defalarca kamuoyu ile paylaştı. Bu çerçevede Marmaray’ın çalışmaları hızla devam ediyor. Bu hafta sonu itibari ile hedefimiz Marmaray tren setlerini raylarla buluşturmak. Testler ondan sonra başlayacak. Hafta içinden itibaren testler başlayacak. Herşey programlandığı gibi herhangi bir sorun yok.” açıklamasında bulundu.

 


Yorumlar(0)