/ /

Boğucu sıcakların nedeni gökdelenler

10 Temmuz 2015

Akın Öztürk

İstanbul’daki bunaltıcı havaya şehrin kuzeyine yapılan gökdelenlerin neden olduğu belirtildi.
İstanbul’da beklenen yaz, boğucu sıcaklarla geldi. Gökdelenlerin arasında serinleyecek bir alan bulamayan İstanbullular çareyi yakındaki sayfiye yerlere kaçmakta bulurken, uzmanlar İstanbul’da azalan yeşil alan ve artan yapılaşma ile gökdelenlerin hissedilen sıcaklığı 3 derece artırdığını söylüyor.

Milliyet’in haberine göre; yapıların arasında oluşan “ısı adası”nın şehrin rüzgarını kestiğini belirten uzmanlar, cam kaplama yüzeylerin de güneş ışıklarını yansıtarak çevresinde ısı artışını etkilediğini belirtiyor.

5 YENİ AFET TEHLİKESİ
İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe: “İstanbul’un özellikle kuzeyinde çok katlı gökdelenlerin ortaya çıkmış olması, kente hakim rüzgarların önünü kesiyor ve ısı adalarının oluşmasına neden oluyor.

Diğer yandan ‘İstanbul depreme hazırlanıyor’ denilerek inşa edilen yeni yapılar ve kentsel dönüşüm nedeniyle İstanbul beş yeni afetle karşı karşıya bırakıldı. Bunlardan ilki bahsettiğimiz ısı adalarının oluşması ve hissedilen sıcaklıkların artması. İkincisi sel ve su baskınları. Üçüncüsü hava kirliliği… Dördüncüsü sosyal bölünmüşlük yani komşuluğun kalkmasıyla ortaya çıkan sosyal problemler. Beşincisi de deprem; çünkü bu binalar İstanbul’u depreme hazırlamadı hatta yeni problemlerle başbaşa bıraktı.

RÜZGARIN ÖNÜ KESİLİYOR
Aynı şehirde gökdelenlerin daha yoğun bulunduğu bölgelerde sıcaklık diğer bölgelere göre daha fazla hissedilir. Bunun nedeni bu yapıların rüzgarın önünü kesmesidir. Kentteki yapıların ve sokakların da hava alması gerekir fakat gökdelenler nedeniyle hava alamıyorlar. Bu da ısıyı artırıyor. Diğer yandan cam kaplama yüzeyler güneş ışıklarını yansıtarak çevresinde ısı artışını etkiliyor.”

EKOSİSTEM BOZULUYOR
Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu: “Betonlaşmanın birçok olumsuz getirisi var. Öncelikle betonlaşmayla birlikte ormanlar yok ediliyor ve ekosistem bozuluyor. Toprağın su geçirimliliği ortadan kalkıyor. Betonlaşma su kaynakları üzerine yapıldığında da yeraltı su kaynaklarının yatağı değişebiliyor, su kaynakları beslenmiyor ve kentin su ihtiyacının karşılanmasında yetersiz kalıyor.

OLUMSUZ GETİRİSİ VAR
Aynı zamanda yüksek yapılaşmayla birlikte hava akımları olumsuz etkileniyor. Bu yapılar kentin ihtiyacı olan hava akımının, rüzgarların ya önünü kesiyor ya da yönünü değiştiriyor. Bu şekilde betonlaşma kentin ısısının artmasına neden oluyor. O binalarda kullanılan enerji, binaların ısısının dışa vurumuyla birlikte güneş, hava ve suyun toprakla buluşamamasına da neden oluyor.

3 DERECE DAHA YÜKSEK
İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen: “Gökdelenler, asfalt yollar ve yeşilin olmaması şehirde ‘ısı adası’ etkisi yapıyor. Bu ne demek? Çevreye göre buralarda sıcaklık 3 derece daha yüksek oluyor. Daha fazla yeşil alan olsa İstanbul’da ısı daha az hissedilecek. Aynı şehirde gökdelenlerin daha yoğun bulunduğu bir alanla, daha yeşillik bir alandaki sıcaklıkları karşılaştırdığınızda; gökdelen alanlarının 2-3 derece daha sıcak olduğunu görürsünüz.”


Yorumlar(0)