/ /

Çocuklar İçin Klima Bir Tehdit Mi?

18 Temmuz 2013

Editör

Yazın gelmesiyle birlikte bir ağaçaltı bulup serinleyemediğimiz için kendimizi klimatik ortamlara atıyoruz. Yalnız klimaların çocuk sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri var.

 

Ebeveynler, çocuğunda astım, alerjik nezle ve egzama gibi alerjik hastalığı olan ailelerin, klimadan daha da korkması gerekli. Astım, alerjik nezle ve göz alerjisi olan çocuklarda klimanın zararlarının yanı sıra faydalarının da olduğunu unutmamalıyız.

 

Özellikle polen alerjisi olan çocuklar için yararlı etkileri olabilir. Çünkü polen döneminde pencerenin kapalı tutulması, otomobilde pencerenin açılmaması polen alerjisinden korur. Hepa filtreli klimalar ile polenlerin ev içine ve otomobil içine girmesini engelleyebilir ve polenlerden korunabiliriz. Ancak klima filtreleri belirli aralıklarla temizlenmeli veya kendi kendini temizleme özelliği olanlar tercih edilmelidir. Aksi takdirde klimada oluşan aşırı nem nedeniyle klima içinde küf ve ev tozu akarları birikecek, oda içine bu alerjenler girecektir. Bu da astımlı ve alerjik nezleli çocukların hastalıklarının alevlenmesine neden olacaktır.

 

Astımlı ve alerjik nezleli çocukların klima altında kalmamaları gerekir. Aksi takdirde aşırı soğuk hava akciğerlerde zedelenmelere neden olarak düzelmeyen öksürüklere neden olabilmektedir. Ayrıca zatüre hastalığına eğilimli olan astımlı çocuklar ve sinüzite eğilimli olan alerjik nezleli çocuklar çok daha kolay zatüre ve sinüzite yakalanabilir. Klima içinde Legionella pneumophila mikrobu olma eğilimi vardır. Bu sebepten klima temizliği önemlidir.

 

EGZAMALI ÇOCUKLARA FAYDALI

Egzamalı çocuklarda, havayı serinlettiği için klimanın faydalıdır. Egzamalı çocukların ciltlerinden aşırı su kaybı olduğu için, ciltlerinin kuru olduğunu, bu nedenle çok sıcak hava ve terlemenin, kaşıntıyı daha da artıracağı için, klimalar doğru bir şekilde kullanılırsa alerjik hastalıklarda faydalı olabilirken yanlış kullanımlar sonucu zararlı olabilir. Özellikle alerjik hastalıklı çocukları olanların ve kendinde alerji olanların klima seçiminde hepa polen filtresi olan ve mikroplardan kendi kendine temizleme yapabilen özelliği olan klimaların seçilmesi çok önemlidir. Ayrıca klima altında çok kalmamak da akciğerlerde oluşacak kalıcı hasarların da önüne geçecektir.


Yorumlar(0)