/ /

Contemporary İstanbul başladı

12 Kasım 2015

Akın Öztürk

Bu yıl 10’uncusu gerçekleşen, 24 ülkeden 102 galeriye de ev sahipliği yapan Contemporary Istanbul, dün özel bir gösterimle ziyarete açıldı.

Çağdaş sanatın en iyi örneklerini sanatseverlerle buluşturan Contemporary İstanbul, bu sene de 12-15 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sanatseverlerle buluşacak.

Akbank Sanat ana sponsorluğunda; 24 ülke ve 28 şehirden toplam 102 sanat galerisine ev sahipliği yapan Contemporary Istanbul bu sene, 23 galeriyi de ilk defa ağırlıyor.

Contemporary Istanbul, Contemporary Tehran (Tahran’dan Çağdaş Sanat) adı altında gerçekleştirilen “Focus” bölümünde İran sanatını temsil eden, Nasser Bakhshi (Aaran Gallery), Babak Roshaninejad (Assar Gallery), Ali Akbar Sadeghi (Shirin Gallery), Moreshin Allahyari (Lajevardi Foundation) ve Houman Mortazavi (Dastan’s Basement) gibi önemli sanatçılar yer alıyor.

600 eserin bulunduğu özel koleksiyon dikkat çekiyor

Assar Gallery, Aaran Gallery, Dastan’s Basement, Lajevardi Foundation ve Shirin Gallery gibi Contemporary Tehran’ın katılımcı galerilerinden, 1950- 1960 yılları arasında başlayıp günümüze kadar uzanan İran modern sanatını işleyen ve toplamda 600 eserin bulunduğu özel koleksiyon ‘The Mobarqa Collection’ Contemporary İstanbul’un dikkat çeken sergilerinden.

Türkiye’deki sanat anlayışına yeni bir soluk getiren yeni medya sanatının en dikkat çeken eserlerinin yer aldığı ‘Plugin’ ise bu yıl Dr. Ebru Yetişkin küratörlüğünde gerçekleştiriliyor.

14473156460.39827200

Geçtiğimiz yıl Contemporary Istanbul’un en çok ilgi gören bölümlerinden olan Plugin 3. yılında; galerileri, mimarlık & tasarım stüdyolarını, yeni medya hakkında yaratım atölyelerini, oyun laboratuvarlarını, dijital sanat kolektifleri ve proje mekânları gibi inisiyatifleri X-CHANGE başlıklı bir küratöryal tema altında ve tek bir alanda bir araya getiriyor.


Yorumlar(0)