/ /

Deneyin !

9 Temmuz 2013

Duygu Nas

Hepimiz birbirimizin hayatında bir şeyler değiştiriyoruz. Birbirimizi görüyor ve birbirimizden etkileniyoruz. Okuduğumuz her cümle, gördüğümüz her imaj bir minik kapı aralıyor. İşte bu kapılardan geçerek buluyoruz kendimizi… Şimdi ben sizlere yeni bir kapı öneriyorum. Jonglörlük!

 

Belki ön yargılarınızdan biraz olsun sıyrılmanızı sağlayacağı için jonglörlüğü öneriyorum.
Sahi ne beliriyor kafanızda jonglör deyince? Daha önce hayatınızda bir jonglör oldu mu? Hiç bir topu alıp umarsızca acaba ben şimdi bununla ne yapabilirim dediğiniz oldu mu?

 
Aranızdan bazılarının bu saatten sonra hokkabazlık mı yapacağım dediğini duyar gibiyim. Biliyor musunuz? Tam da bunun için yapmalısınız belki… Jonglörlüğün yaşı yok… Yani 70 yaşında torunlarınıza top çevirebilirsiniz. Ya da ilk defa elinize topları alabilirsiniz…7 yaşında da bunu yapmamanız için hiç bir engel yok. Tam tersine birçok olumlu katkısı var gelişim için.

 
Günlük aktivitelerimiz içinde yer alan birçok şeyden daha anlamlı top çevirmek ve buna zaman ayırmak. Jonglörlüğün avantajlarından bir tanesi her yerde egzersiz yapabilecek olmanız. Evde, okulda, parkta, bahçede, spor salonunda…

 

 j3

 

Tabi ilham almak sizinle aynı ilgi alanını paylaşan insanlarla olmak güzel. Ben size hemen şimdi facebook jugglingturkey sayfasını takip etmenizi öneririm. Böylece etkinliklerden haberdar olur size uygun bir tanesine belki de sadece sosyalleşmek için ya da jonglörleri izlemek için bile gidebilirsiniz. Ama yok yok lütfen giderseniz çekinmeyin. Deneyin!Ne olabilir ki ?! Biliyorsunuz yeni bir şey denemek varoluşumuza faydalı! Evet düşerler.. Zaten havada kalması mucize değil mi?.. Nefes alıp vermek gibi…nasıl aldığınızda vermemeyi beklemiyorsanız attığınızda da düşmemesini beklemeyin : ) Rahat olun.. . Fakat araların uzatılabileceğini hatırlayarak…

 

 

Jonglörler renkli insanlardır. Dışarıda olmayı severler. Eğer İstanbul’daysanız ve yapacak bir işiniz yoksa hem dışarıda vakit geçirmek, eğlenmek, hem egzersiz yapmak hem de çok para harcamak için harika fırsatlar buluşmalar..
Kış aylarındaysa Kabile Alternatif Dans ekibinin Galatasaray’da bulunan sevimli atölyesinde yapılan pazar buluşmalarına katılabilirisiniz.

 

 

Diyelim ki hoşuma gittj2i ..Nereden alacağım bu jonglörlük malzemelerini derseniz eğer.. 2002 yılında 2 jonglör arkadaş tarafından kurulan ‘Pozitif ol’ benim ilk tercihim. Yurt dışında üretilen birçok firmanın Türkiye temsilcisi olmasının dışında kendi atölyelerinden çıkan ürünler de gayet başarılı. Beyoğlu tünel de yer alan sevimli dükkânlarında çeşit çeşit top, lobut, halka, diablo, ışıklı, ateşli malzeme var.

 

 

Jonglörlükle tanışmak için diğerleriyle kıyaslanamayacak bir diğer alternatif ise Türkiye Jonglörlük Festivali – J-fest.. Festival bizler için büyük önem taşıyor. Jonglörler!! Neşe! oyunlar, gösteriler, ateş gecesi, yarışlar, köy meydanına yapılan kostümlü yürüyüş festival hakkında aklıma ilk gelenler..

 

 

 

2006’dan beri her yıl Antalya/Tekirova Sundance Camp’te düzenlenen festival jonglörler için bir büyük buluşma. Dünyanın her yanından jonglörlerin katıldığı festivalin mekanı da çok güzel. Deniz kenarında, antik şehrin yanında, ağaçlarla çevrili, içinden minik bir dere geçiyor…bu masalsı mekanda geceleri yıldızları izlemek çok keyifli.. eğer gösterilerden, kamp ateşinden, egzersizden vaktiniz kalırsa.. Festival bu sene 28 eylül – 6 Ekim tarihleri arasında yer alacak..

 

 

j1


Yorumlar(0)