/ /

Deprem…

27 Kasım 2013

editor

İstanbul’da birşeyi bekleyerek ve korkarak yaşıyoruz: Deprem… İnkar edilemez bir gerçeklik…

Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi açıklarında 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, saat 06.13’te merkez üssü Marmara Ereğlisi açıklarında 4.7 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Yerin 9.5 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem başta İstanbul’da hissedildi ve çevre illerde… Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), meydana gelen depremlerde, can ve mal kaybı yaşanmadığını bildirdi.

Daha dün Star Gaztesi’ne konuşan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Prof. Dr. Doğan Kalafat,  İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi için 7 ve üzerinde gerçekleşecek büyük Marmara depreminden evvel, bir öncü deprem olmayacağını söyledi.

Kalafat, Marmara’da 7 yıl içinde deprem olasılığının yüzde 50 olduğunu , 2030’a kadar yüzde 64, 2040’a kadar yüzde 75, 2070 kadar yüzde 91 olasılıkla deprem olacağını ifade ediyor verdiği bilgilerde…

Depremler nerede gerçekleşebilir?

Marmara’da olabilecek büyük depremler iki yerde olabilir.” diyor Kalafat,; “Bunlar sismolojik olarak Batı Marmara: Büyükçekmece’den Şarköy’e kadar; diğeri ise İznik Gölü’nden Gemlik Körfezi’ne giren kol. Bu iki kol da, sismolojik açıdan etkin ve 7’nin üzerinde deprem üretme yeteneğine sahip. Hangisi önce kırılır bilmiyoruz ama ikisi de Marmara’da yerleşim birimlerinde etkili olacaklar.”


Yorumlar(0)