/ /

Engelsiz Müze

10 Temmuz 2013

Editör

Türkiye’de engelli olmak gerçekten zor, günlük yaşamda çekilen sıkıntılar, toplumun dışında bırakılmak… Engellilerin yaşadığı bu sıkıntıları görmezden gelmeyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2009 yılında, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ni tanıtmak ve geliştirmek amacıyla  imzaladığı  “İstanbul Arkeoloji Müzeleri Destekçilik, Hizmet ve İşbirliği Sözleşmesi” dahilinde sürdürdüğü faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Yapılan bu sözleşme kapsamında hazırlanan İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Tanıtımı ve Ulaşılabilirliğinin Arttırılması Projesi ile yaşlı ve engelli ziyaretçilerin de müzeye ulaşımı ücretsiz sağlanmaya başlandı.

 

İKİ GÜZERGAH

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Tanıtımı ve Ulaşılabilirliğinin Arttırılması Projesi çerçevesinde iki güzergahta hizmet veriliyor. Proje kapsamında satın alınan elektrikli arabalar, Gülhane Parkı kapısından aldığı engelli ve yaşlı ziyaretçileri İstanbul Arkeoloji’nin kapısına kadar getiriyor.

 

İstanbul Modern Sanatlar Müzesi’nden kalkan minibüsler ise yaşlılar ve engellilerin yanı sıra turistlere de ücretsiz hizmet veriyor.  Ayrıca ziyaretçilere yağmurdan korunmaları için yağmurluk, güneşten korunmaları için de güneşlik dağıtımı da gerçekleştiriliyor.

 

İstanbul Arkeoloji eserleri ve TÜRSAB logosuyla giydirilmiş minibüs ve elektrikli araçlarının özellikle engelli ve yaşlı bireylere büyük kolaylık sağladığını dile getiren TÜRSAB yetkilileri, araçların büyük ilgi gördüğünü ve engelli vatandaşların rahatlıkla müzeye ulaşabildiğini belirttiler.

 

llüstrasyon: Duygu Serin


Yorumlar(0)