/ /

Esenler’in 20. yılı

25 Aralık 2013

Turgay Özçelik

Esenler, ilçe oluşunun 20. yılını 30 Aralık günü düzenlenecek bir dizi etkinlikle kutlamaya hazırlanıyor. 27 Aralık 1993 tarihinde ilçe ilan edilen Esenler, daha 1970 yılına kadar köy statüsündeydi. Osmanlı döneminde ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında Litros adıyla bilinen bu köy, 1937’de Esenler adını almış ve 1970 yılına kadar mübadele döneminde Doğu Makedonya’dan gelen Türklerin yerleştiği bir köy hüviyetini sürdürmüş.

Esenler Dörtyol Meydanı 1963

Esenler Dörtyol Meydanı 1963

1993’te ilçe ilan edilen Esenler, 1935 yılında sadece 604 kişilik bir nüfusa sahipti. Bugün 500 bin kişinin yaşamını sürdürdüğü Esenler, modern ve gelişmiş bir ilçe olmuş durumda.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenecek 30 Aralık’taki kutlama, Esenler Kültür Merkezi’nde 18.30’da başlayacak. Esenler’in 20 yıldaki dönüşümünü anlatan Esenler’in Tarihi Belgeseli’nin gösterileceği programda bir de Esenler ile ilgili sergi açılacak. Kutlamalara Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu başta olmak üzere birçok ilçe yöneticisi katılacak.

Esenler Dörtyol Meydanı 2013

Esenler Dörtyol Meydanı 2013

Esenler’in yukarıdaki fotoğrafı ile şu anki görünümü karşılaştırıldığında, yıllar içinde ne kadar geliştiği görülebilir. Üstelik artık Esenler’e ulaşım da çok kolay olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlıkları yapılan ve 2017’de hayata geçmesi planlanan Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı Esenler’in trafiğini de rahatlatmış olacak. Esenler Tekstilkent’ten geçecek metro hattının sözleşmesi geçtiğimiz günlerde imzalandı.

Esenler sosyal ve kültürel olarak da metropole ayak uydurmuş durumda. Esenler Belediyesi tarafından açılan Esenler Sanat Evi, Esenlerlilerin sanatla iç içe bir yaşam sürdürmelerini sağlıyor. Ücretsiz olarak derslerin verildiği Sanat Evi’nde, gitar, bağlama, kanun, ney, keman ve kemençe kursları; edebiyat, resim, tiyatro, fotoğraf ve sinema atölyeleri düzenleniyor.


Yorumlar(0)