/ /

Mecidiyeköy – Esenler 20 dakika

10 Şubat 2014

editor

“Her yere metro, her yerde metro” hedefinin yeni basamağı olan Mecidiyeköy – Mahmutbey Metrosu’nun temeli dün atıldı. 2013 yılının Aralık ayında inşaat sözleşmesi imzalanan Esenler Tekstilkent’ten de geçecek Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattının temel atma törenine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Alibeyköy’den katıldı. Mecidiyekoy-Mahmutbey-metro-hatti-projelere-deger-katacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 6 ayrı noktaya canlı bağlantı yaparak metro hattının temelinin atılması için düğmeye bastı. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler Belediye Başkan Yardımcıları Faruk Aydın ve Aydın Polat ile Belediye Başkan Danışmanı Abdullah Aksu, Tekstilkent ve Giyimkent Yönetim Kurulu üyeleri, bazı Belediye Meclis üyeleri ve vatandaşlarla birlikte Esenler Tekstilkent’ten, Alibeyköy’deki tören alanına canlı bağlanarak Başbakan Erdoğan’ın “Hayırlı olsun” temennileriyle Esenler’in ikinci metrosunun temelini attı.

Canlı bağlantı sırasında kısa bir konuşma yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, “Esenler’den Alibeyköy Meydanı’na saygı ve sevgilerimizi gönderiyoruz. Bugün temeli atılan Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattının İstanbul’a ve ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” sözleriyle düşüncelerini ifade etti.

Esenler Tekstilkent’ten geçecek metro hattının ilçeye hayırlı olmasını temenni eden ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya çalışmalarında kolaylıklar  dileyen Başbakan Erdoğan, “Esenler’de Belediye Başkanımız Tevfik Bey’e bugüne kadar verdiği hizmetler sebebiyle çok teşekkür ediyorum ve önümüzdeki dönem için de yine kendilerine inanıyorum ki Esenler’de çok daha farklı güçle, Esenlerimize çok daha farklı hizmet verecekler” şeklinde konuştu.

17.5 kilometre uzunluğundaki hattın yapımı 2017’de tamamlanacak. 15 istasyonlu metro hattı, 6 ilçeden geçiyor. Mahmutbey’den Kabataş’a kadar bir ulaşım hattı olarak tasarlanan hattın, ilk etabı olarak Mecidiyeköy-Mahmutbey arası ihale edildi.  İkinci etap olarak da Mecidiyeköy-Kabataş hattı inşa edilecek. Ulaşım süresini 20 dakikaya indirecek olan hat, saatte 70 bin kişi taşımaya hazırlanıyor.

 


Yorumlar(0)