/ /

Facianın kıyısından dönüldü

21 Ocak 2014

editor

İstanbul Pendik açıklarında 101 metre boyundaki gemi yan yattı. Patlama nedeniyle bir işçi hayatını kaybetti.

Pendik’te dumanların yükseldiği 101 metre boyundaki gemi yan yatınca sahilde korkulu anlar yaşandı. Boş olduğu belirtilen kimyasal tanker gemisiyle ilgili bilgi veren Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü yetkilileri, gemide patlama üzerine kurtarma ve söndürme gemilerini sevkettiklerini belirtti.

Yapılan açıklamada, “Saat 13:24’te Tuzla Tersaneler bölgesinde demir yerinde, Türkiye bayraklı Tıbıl isimli kimyasal tankerde patlama olduğu ihbarı alınması üzerine derhal kuruluşumuza ait Kıyı Emniyeti 6 hızlı tahlisiye botu ile Kurtarma 1 ve Kurtarma 7 römorkörleri olay mahalline sevk edilmiştir” denildi.

 

Gemide yaşanan patlamada yaşamını yitirtibilortamen Mehmet Marat (34) isimli çalışanının cesedi, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı. Patlamada yaralananlar da çevredeki hastanelere gönderildi. Gemide kalan 10 personel ise tahliye edildi. Düzenleme çalışmalarının ardından Tuzla’ya çekilecek olan geminin kıyıdan 1 kilometre uzaklıkta beklediği öğrenildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü açıklamasında “Gemi kaptanı ile yapılan görüşmede; gemide bulunan toplam 19 personelin tamamının tahliye edildiği, 4 personelin yaralı olduğu, 1 personelin ise vefat ettiği bilgisi alınmıştır. Patlama nedeniyle 2 metrelik yara oluştuğu bilgisi alınmıştır. Gemi kaptanıyla birlikte baş mühendis, 2. kaptan ve 1 gemicinin saat 15:10 itibariyle inceleme yapmak üzere gemi üzerine çıkmışlardır. Gemi sancak tarafa meyilli olup, draftlarında saat 14:30 dan itibaren bir değişiklik tespit edilmemiştir” ifadelerine yer verdi.


Yorumlar(0)