/ /

Hayat metroyla güzel

23 Ocak 2014

editor

Yeni yatırımlar ve çalışmalarla günden güne gelişme gösteren Pendik, yeni ulaşım hatlarıyla cazibesini daha da artırıyor. Bu projeler tamamlandığında Pendik ulaşımın merkezi haline gelecek.
Pendik metrosu 2015 yılında hizmete açılıyor. 4,5 kilometre hat üzerinde toplam üç istasyondan oluşacak ve 3 istasyon arası ulaşımı 8 dakikaya indirecek olan Kartal-Kaynarca metro hattının durakları ise sırasıyla Yakacık, Pendik ve Kaynarca. 2016 yılında hizmete açılması planlanan Marmaray’ın Pendik ve Kaynarca’dan istasyonları bulunacak. 63,3 kilometre uzunluğunda hata sahip Halkalı-Gebze Marmaray yüzeysel metrosunun toplam 35 istasyonu olacak. Halkalı-Gebze Marmaray hattı tamamlandığında da İstanbullu 35 istasyonu toplam 115 dakikada geçilebilecek.

metroPendik için planlanan bir diğer metro ise 2017 yılında hizmete açılacak. Sabiha Gökçen Havalimanı-Pendik metro hattı toplam 9 kilometre hat üzerinde 8 istasyondan oluşacak ve Proje tamamlandığında 8 istasyon arası yolculu süresi 13,3 dakikaya inecek. 2012 yılında hizmete açılan Kadıköy Kartal metrosunun uzatma inşaatı olarak yapılan Kartal Tuzla metro hattı 228 milyon dolarlık maliyetle hayata geçiriliyor. Kartal Tuzla metro hattı Pendik Kaynarca metro hattında olduğu gibi Kadıköy Kartal metrosuna entegre olacak şekilde tasarlanıyor. Yani Kadıköy Kartal metrosuna binen bir kişi 29 dakikada geldiği Kartal’dan aktarmayla ortalama 6 dakikada Tuzla’ya ulaşıyor. Bu kolaylıkla kavuşma tarihi ise 2017.


Yorumlar(0)