/ /

Gezi Parkı Eylemleri Bitsin!

12 Haziran 2013

Ali Alver

ANDY-AR şirketinin 21 ilde yaptığı anket Gezi Parkı eylemlerine destek verenlerin yüzde 24.3’te kaldığını, eylemlerin bitmesini isteyenlerin ise ezici çoğunluk olduğunu gösterdi.

 

ANDY-AR Sosyal Araştırmalar Merkezi, başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye genelinde eylemlere dönüşen Gezi Parkı olaylarını halkın nasıl değerlendirdiği ve bu olayların siyasi eğilimlere nasıl yansıdığını tespit etmek amacı ile bir anket gerçekleştirdi. Toplam 21 ilde 3 bin 700 kişiyle görüşülerek gerçekleştirilen anket 05-10 Haziran tarihleri arasında tamamlandı. “Gezi Parkı olaylarından haberdar mısınız” diye sorulan katılımcıların yüzde 92.8’i ‘evet’ cevabını verirken yüzde 7.2 ise ‘hayır’ dedi. Katılımcıların yüzde 6.3’ü şimdiye dek Gezi Parkı’na hiç gitmediklerini söyledi. “Gezi Parkı için yapılan eylemleri destekliyor musunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 52.5’i ‘Hayır’ cevabını verirken yüzde 24.3 ‘Evet’, yüzde 16.4 ‘Cevap Yok’ ve yüzde 6.8 ise “Kısmen” cevabını verdi. Ankete katılanların yüzde 75.1’i bu eylemlere herhangi bir şekilde katılmadıklarını açıklarken yüzde 12.8 ‘Cevap yok’ ve yüzde 12.1 ‘Evet’ yanıtını verdi. Ankette katılımcılara eylemlerin devam etmesini destekleyip desteklemedikleri sorusu da yöneltildi. Destek vermeyenlerin oranı yüzde 82.8 olurken ‘Cevap yok’ diyenler yüzde 9.7 ve ‘Evet’ diyenler yüzde 7.5 oldu.

 

SEÇİM OLSA
Ankette son soru olarak katılımcılara ” Bu Pazar günü Milletvekili genel seçimleri olması durumunda hangi partiye oy verirsiniz” sorusu yöneltildi. AK Parti yüzde 49.6 oranıyla birinci sıraya yerleşirken CHP yüzde 23.3, MHP yüzde 15.9 ve BDP yüzde 7.5 oy oranına sahip oldu. Diğer diyenler yüzde 3.7.


Yorumlar(0)