/ /

İnönü’de son durum

23 Aralık 2013

Turgay Özçelik

Beşiktaş taraftarı değilim, ama Taksim’e her çıkışımda önünden geçtiğim İnönü Stadyumu’nun mevcut halini gördüğümde içim cız ediyor. Etrafındaki dev reklam panolarıyla inşaat kapatılmış, ama yolun Beleştepe tarafına doğru gelindiğinde, İnönü’nün yıkılmış hali tüm çıplaklığıyla görülebiliyor.

Önceden, Beşiktaş’ın içeride maçının olduğu, trafik yüzünden sinirimin tepeme çıktığı, “Burada stad mı olur?” dediğim günleri şimdi hatırlıyorum da; neden olmasın? “Semt takımı” kavramının İstanbul’un çoğu kulübü açısından anlamının yitip gittiği günümüzde, şehrin göbeğinde bir futbol stadının olması saçma gelebiliyor. Fakat semtin adını taşıyan kulübün stadı başka nerede olacak ki? Beşiktaşlıların kolaylıkla ulaşabileceği bir yerde olmasından daha doğal bir şey yok tabii. Trafikse onun değil, başka türlü önlemler alınmamasının sorunu gibi geliyor şimdi.

Skandallar, yıkılma kararları, temel atma töreni, yeni stat projeleri derken statta şu an durum ne bir göz atalım isterseniz. İnönü’ye, daha çok seyirci kapasitesine sahip, biraz daha lüks ve kullanışlı bir stat hevesiyle veda ettik. Vodafone Arena adını taşıyacak yeni stadın 41.903 kişilik olması planlanıyor. İnönü’de bu rakam 32.145’ti. Yani arada bu açıdan çok büyük bir fark yok. Yeni stadın en büyük farkı, üstünün gerektiğinde kapatılıp açılabilecek özellikte planlanması. Böylece son olarak Galatasaray-Juventus maçında TT Arena’da yaşanan karlı zemin gibi doğal sıkıntılar önlenmiş olacak. Diyeceksiniz ki bu da İnönü’nün yıkılmasını gerektirecek kadar fark yaratan bir özellik değil. O zaman size fark yaratacak şeyi hemen söyleyeyim. Yeni statla birlikte yeni bir alışveriş merkezi ve büyük bir otopark da hizmete açılmış olacak. Yani yegane semt takımımız Beşiktaş da yavaş yavaş bu özelliğinden biraz sıyrılmış olacak.

Beşiktaşlılar bir yandan İnönü’nün yasını tutarken, bir yandan da yeni stadın hemen yapılmasını bekliyor ama, bu konudaki bekleyişleri biraz daha sürecek gibi görünüyor. Zira İnönü’nün yıkımı nerdeyse tamamlandı, lakin Vodafone Arena için temel atma tarihi ertelendi. Normalde Kasım ayı içerisinde gerçekleşmesi gerekiyordu, ancak Beşiktaş Kulübü’nün bazı evrakları eksik teslim etmesi yüzünden temel atma töreni 2014’e kalmış durumda. Bitiş tarihi olarak Ağustos 2014 söylenmişti; ama 2014’te başlanırsa, en iyi ihtimalle bitişi 2015’i bulacak gibi duruyor. Tabii yine bürokratik başka sıkıntılar çıkmazsa. Çünkü yine son günlerde öğrendiğimize göre Beşiktaş Kulübü İnönü’yü yıkarken devletten gerekli izinlerin tamamını almamış, yıktıktan sonra bu izinleri almaya çalışmış.

Kısaca, öncelikle Beşiktaşlıları, ardından yolu İnönü’den geçen tüm İstanbulluları bir süre daha hüzünlü anlar bekliyor.


Yorumlar(0)