/ /

İstanbul’da Maraton Heyecanı

14 Kasım 2015

Akın Öztürk

İki kıta arasındaki en önemli koşu olan Vodafone 37. İstanbul Maratonu yarın yapılacak.

İki kıta arasındaki en önemli koşu olan Vodafone 37. İstanbul Maratonu yarın yapılacak.

Geleneksel hale gelen organizasyonun en önemli etkinliği, her zamanki gibi maraton olacak. Bu koşunun yanı sıra 15 kilometre ve 10 kilometre yarışlarında profesyonel sporcular dereceye girmeye çalışacak.

Atletlerin madalya mücadelesi vereceği Vodafone 37. İstanbul Maratonu kapsamında gerçekleştirilecek halk koşusunda ise vatandaşlar Boğaziçi Köprüsü’nden yürüyerek geçmenin keyfini çıkaracak.

 

Teması “Kadına şiddete dur de” olacak

 

Vodafone 37. İstanbul Maratonu, bu yıl kadın şiddetine karşı duyarlılık sağlamak için gerçekleştirilecek.

“Kadına şiddete dur de” temasıyla koşulacak yarışla, kadına karşı şiddete dikkat çekilecek.

 

Maraton yarışı

 

Son dönemlerde yabancı atletlerin dereceye girdiği maratonun, yine büyük bir mücadeleye sahne olması bekleniyor.

Saat 09.00’da startı verilecek 42 kilometre 195 metrelik yarış, Boğaziçi Köprüsü’ndeki gişelerin yaklaşık 250 metre gerisinden başlayacak. Atletler, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a inip, sahil yolunu izleyerek Karaköy’e ulaşacak. Galata Köprüsü’nden sonra Eyüp’e yönelecek maratoncular, Feshane’den sonra dönüş yaparak Unkapanı üzerinden Yenikapı’ya inecek.

Bakırköy’den yapılan dönüşle sahilden Gülhane Parkı’na kadar uzanan parkur, parkın içinden geçerek Sultanahmet’e çıkacak. Sporcular; Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının toplantı ve spor merkezi olan At Meydanı’nda, Sultanahmet Camisi’nin giriş kapısı ile Mısır Dikilitaşı’nın arasında yarışı tamamlayacak.

 

Elit atletler yarışacak

 

Maratonda Belarus, Eritre, Etiyopya, Güney Afrika, Kenya, Rusya ve Ukrayna’dan 60 elit atlet yarışacak.

Erkeklerde aralarında geçmiş yıllarda İstanbul’da dereceye giren isimlerin de olduğu Kenya’dan Elijah Kiplagat, Silah Limo, Michael Kiprop Tiony, Elias Kemboi Chelimo, Hilary Kipkosgei Yego, Mark Kosgei Kiptoo, Evans Kiplagat, Leonard Langat ve Etiyopya’dan Gebo Burka, Debebe Tolossa, Kasime Adillo Roba gibi atletler Vodafone 37. İstanbul Maratonu’nda madalya kovalayacak.

Kadınlarda ise Etiyopya’dan Amane Gobena, Merima Mohammed, Fatuma Sado, Türkiye’den Sultan Haydar, Rus Albina Mayorova ve Nina Podnebesnova, Kenyalı Agnes Barsosio, Belarus’tan Volha Mazuronak ile Ukraynalı Olena Burkovska yarınki yarışta madalya arayacak.

 

15 kilometre koşu

 

Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başlayacak 15 kilometre koşusunda atletler köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı’ndan Karaköy’e yönelecek.

Unkapanı Köprüsü’nün altından devam ederek Balat’ta bulunan Rum Kilisesi’nden sonra, Yusuf Şücaattin Anbari Camisi önünden yapılacak dönüşün ardından bu koşuya katılan sporcular maraton güzergahından ayrılacak.

Sahilden devam edecek yarış, Eminönü’ndeki İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde son bulacak. 15 kilometre koşusu da maraton gibi saat 09.00’da başlayacak.

 

10 kilometre koşu

 

Yarışın bir diğer mücadelesi ise 10 kilometre koşusunda yaşanacak.

Maraton çıkışının yaklaşık 250 metre gerisinden saat 09.10’da başlayacak yarış, 15 kilometre koşusu gibi Barbaros Bulvarı’nda devam edecek. Vodafone Arena’nın önünden devam edecek koşuda atletler; Fındıklı, Tophane, Galata Köprüsü istikametini izleyerek İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde yarışı noktalayacak.

 

Halk yürüyüşü

 

Vatandaşlar da halk yürüyüşü ile Boğaziçi Köprüsü’nden yürüyerek geçmenin keyfini yaşayacak.

Katılımcı sayısının 100 binle sınırlandırıldığı koşunun geçen yıllarda olduğu gibi renkli geçmesi bekleniyor. Halk yürüyüşü, Anadolu yakasında Altunizade Köprüsü’nün altından saat 09.30’da başlayacak. Katılımcılar, 8 kilometrelik parkurun ardından yürüyüşü, Avrupa yakasında Dolmabahçe’de tamamlayacak.

 

Katılımcılar için otobüs seferleri

 

Yarışa katılacaklar, yarın göğüs numaralarını göstererek belediye otobüsleri, metrobüsler ve hızlı tramvaylardan ücretsiz yararlanabilecek.

Maraton, 15 ve 10 kilometre koşular için otobüsler Sultanahmet Meydanı ve Taksim Gezi Parkı arkasından saat 07.00 ve 07.30’da kalkacak. Halk yürüyüşü için de Mecidiyeköy Meydanı’ndan saat 07.30 ve 08.30’da seferler düzenlenecek.

 

Yeniliklerle yarış keyifli geçecek

 

Son yıllarda yenilikleriyle ve mesajlarıyla ilgi uyandıran maratonda, bu yıl yine farklı uygulamalar katılımcılara sunulacak.

Türkiye’nin en geniş katılımlı kitlesel etkinliği Vodafone İstanbul Maratonu kapsamında, bu yıl zenginleştirilmiş içeriğiyle tamamen yenilenen VMaraton mobil uygulaması, maraton web sitesi ve resmi Facebook etkinlik sayfasının yanı sıra Vodafone’lulara ilk kez ücretsiz WiFi erişimi ve çipli koşucuların maraton esnasında çekilen fotoğraflarına erişimini sağlayacak Phototag uygulaması gibi yenilikler de kullanılacak.

Vodafone 37. İstanbul Maratonu öncesinde başlayan bağış kampanyasının ikinci ayağı da yarışlar sırasında gerçekleştirilecek. İlk ayağında Maraton Spor Fuarı’nda oluşturulan platformda ziyaretçiler kullanmadıkları ayakkabıları bağışlarken, yarın da start noktalarında oluşturulacak alanlarda bu uygulama devam edecek.

Bu arada bu yıl kurulan “‘Spor A.Ş. Timing Ekibi” sayesinde, organizasyonda chip kontrol ve zamanlama ölçümleri ilk kez Spor AŞ tarafından yapılacak.


Yorumlar(0)