/ /

Koş İstanbul!

12 Kasım 2013

editor

İstanbul’a en az 20 milyon dolar gelir getirmesi beklenen Vodafone İstanbul Maratonu 17 Kasım’da koşulacak.

Ünlü golfçü Tiger Woods,  Boğaz Köprüsü’nde bir altın vuruş yapmıştı, hatırlarsınız… Köprü trafiği durdurulmuştu , oldukça da tepki topladı bu durum… CNN Türk canlı yayındayken vatandaşın biri isyan etmişti Tiger Woods’a…

Altın vuruşun yankıları sürerken, İstanbul’dan bir spor devi daha geçecek 2014’te : Usain Bolt; dünyanın en hızlı atleti…

Boğaziçi Köprüsü, üst üste iki yıl dünyanın dev sporcularının performansına ev sahipliği yapmış olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ,  17 Kasım’da yapılacak maratonun ekonomik değerinin minimum 20 milyon dolar olacağını açıkladı. Gümüşdağ, bu geliri daha da artırmak ve dikkati yarışmaya çekmek için önümüzdeki yıl dünyanın en hızlı atleti Usain Bolt’u Türkiye’ye getirmek istediklerini söyledi. Gümüşdağ, “Bolt, bu yıl gelmek için 550 bin dolar istedi. Bütçeyi yetiştiremedik. Önümüzdeki yıl için sözleştik. Bir aksilik olmazsa Usain Bolt, 2014’te Boğaziçi Köprüsü’nden Asya’dan Avrupa’ya koşacak.”

Son yıllarda yarışma, 8, 15, 42 kilometre (maraton) ve halk yürüyüşü olmak üzere 4 farklı kategoride koşuluyor. Vodafone İstanbul, Türkiye’de uluslararası nitelikteki en önemli maraton yarışı unvanına sahip.

42 bin 195 kilometrelik maraton koşusu geçtiğimiz yıl Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAFF) tarafından Altın Kategori unvanına layık görüldüğü için bu kategoride koşuldu.

2011’de 8 bin sporcunun katıldığı organizasyonda, geçen yıl Vodafone Türkiye’nin desteğiyle 88 ülkeden 13 bin sporcu ağırlandı. Bu yıl yarışmaya 97 ülkeden 20 bin sporcunun katılması öngörülüyor. 2012’de 6 bin 528 olan Türk koşucu sayısının bu yıl yaklaşık 15 bin olacağı tahmin ediliyor.

Geçen yıl maratonda 4 sivil toplum kuruluşu toplam 550 bin TL bağış toplamıştı.


Yorumlar(0)