/ /

Metro Metro Mudur?

18 Temmuz 2013

Editör

Avcılar’daki Reşitpaşa-Kuruçeşme altgeçidinin açılışını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bir metrobüs hattı yaptık. Buradan binip Kadıköy’e kadar gidebiliyorsunuz. O kadar yoğun ki artık metrobüsü metroya çevirme zamanı geldi. Şu anda da metro projelerini yapıyoruz. Beylikdüzü’ne kadar gidecek metro çalışmalarını başlatıyoruz. Esas sıkıntıyı giderecek olan metrodur” dedi.

 

Metro yapılması her zaman için çok olumlu bir hamledir. Fakat “ben yaptım oldu” veya “ben dedim, oldu” mantığında bu tip işler yürümeyeceğini hepimiz kısa süre önce yaşanan olaylarda gördük. Bu çalışmaların etütleri yapılmadan, bu etütlerin bölge bölge uygulamaları yapılmadan şu anda evet veya hayır demek mümkün değil. Büyükşehir’in yaptığı ve özellikle 2010’dan beri yapılan çalışmalarda günübirlik kararlar olduğunu tüm İstanbullular olarak gördük. Projenin kendisinin etüt edilmesi lazım. İndi bindi sayımlarının yapılması, konfor düzeyinin hesaplanması lazım. Bu kararlar olumlu kararlardır. 1971’de otobüs öncelikli sistemimiz vardı. Taksim-Levent arası otobüs öncelikli sistemdi, gerekli güzergah etütleri yapıldıktan, gerekli arzu hatları oluşturulduktan sonra metroya dönüştürüldü. İstanbul’un çok daha fazla metroya ihtiyacı var ancak her türlü alternatifi sunmak lazım. Üçüncü köprü, metro, bisiklet yolları, entegrasyon, yayaların ulaşabileceği metro sistemi yapılmalı. Ciddi anlamda etüt çalışması lazım.

 

Bizim vatandaş metroyu çok kullanıyor, başka ulaşıma gerek yok düşüncesini bırakmamız gerekli. Mutlak suretle, her şeyin, sistemin içinde birbirine entegre olması gerekir. Erişimi sağladığınız sürece, insanlar nereye daha kolay erişebiliyorsa veya nereye koşullandırılıyorsa toplu taşımada oraya akmak zorunda kalıyorlar. Bunu da etüt ederek keşfetmek, sadece bir aksa bağlamamak gerekiyor. Alternatileri sunma yetkisi, karar vericilerin elinde. Alternatifleri sunduğunuz zaman metrobüs köprüden geçmeyip onun yerine deniz yolunu artırdığınızda metrobüsteki o yığılma deniz yoluna da akabilir. Sistemin bütününün çözümlenmesi lazım.

 

Çözümlenmediği zaman Anadolu yakasındaki gibi bir sorunla karşılaşabiliriz.


Yorumlar(0)