/ /

New Horizons Uydusunun Plüton’a uçuşu

14 Temmuz 2015

Akın Öztürk

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzay aracı New Horizons (Yeni Ufuklar), bugün Plüton gezegeninin yüzeyine yapacağı bugüne kadarki en yakın uçuşunu gerçekleştirecek. New Horizons, gezegenden yakın çekimler geçen ilk uzay aracı olacak. Google da bu özel günü pas geçmeyerek özel bir doodle hazırladı.

“New Horizons Uydusunun Plüton’a uçuşu” başlıklı bir doodle hazırlayan Google, 1930 yılındaki keşfinden bu yana gizemini koruyan Plüton ile ilgili çok önemli bir gün olan 14 Temmuz tarihine özel bir doodle hazırladı.

NASA’dan yapılan açıklamada, New Horizons’un bugün gezegenin yüzeyine net bir şekilde görüntüler gönderebilecek kadar yaklaşacağını bildirildi.

Geçen hafta güneş sisteminin en dıştaki gezegeni Plüton’un yörüngesine giren New Horizons’un, yakın çekimlerinin yaklaşık 12 bin 500 kilometre uzaklıktan gerçekleştirileceği belirtildi.

Plüton’un daha önceki görüntülerini Hubble Uzay Teleskobu çekmişti.

New Horizons, güneş sistemindeki yolculuğuna 19 Ocak 2006’da Florida’daki Cape Canaveral uzay üssünden saatte 58 bin 536 kilometre hızla ilerleyerek başlamıştı.

1990’lı yıllarda Kongrenin yeterli kaynak ayırma konusunda muhalefeti nedeniyle hazırlanan 4 farklı Plüton misyonu iptal edilmişti.

 


Yorumlar(0)