/ /

Pendik Teknopark’ı bekliyor

5 Ocak 2014

Turgay Özçelik

Türkiye’deki teknoparkların toplamından 3 kat daha büyük olacağı söylenen Pendik’teki Teknopark İstanbul’un ilk etabı tamamlandı. Yakında açılışı yapılacak Teknopark’ta, IBM ve General Electric gibi sayılı şirketlerin AR-GE birimleri ile halka açık uzay gözlem evi de bulunacak.

6 bloklu Teknopark’a 1.200’ün üzerinde firma başvuru yaptı. Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı sebebiyle havacılık şirketleri, Tuzla Tersanesi sebebiyle de gemicilik üzerine faaliyet gösteren teknoloji şirketleri de yer alıyor. Öte yandan Teknopark’da sermayesi düşük olan ya da olmayan AR-GE firmaları için bir “kuluçka merkezi”bulunuyor. Bu merkezde, başlangıç aşamasındaki girişimcilere 2 sene için ücretsiz yer veriliyor. Kabul edilen firmalar, İstanbul Ticaret Odası’nın 25 milyon TL’lik fonundan yararlanabiliyor.

teknopark

30 bin kişinin çalışacağı Teknopark İstanbul’un Genel Müdürü Turgut Şenol, ilk etabın açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağını ifade ederek: “Resmi açılış başbakanımızın katılımıyla önümüzdeki ocak ayının başında olacak.” dedi. Teknopark’ta ikinci etap inşaatının ise mart ayında başlayacağını belirten Şenol, bu bölümün de 2015’in ilk yarısında kullanıma hazır hale geleceğini söyledi.

Teknopark’ta çalışanların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal aktivite alanları da bulunacak. Parkta bunların yanı sıra halka açık bilim ve teknoloji müzesinin yanı sıra planetaryum ve uzay gözlem evi de yer alıyor.

 


Yorumlar(0)