/ /

Rumelihisarı TOKİ’ye Emanet

29 Temmuz 2013

Editör

Etiler’in riskli bölge ilan edilmesinden sonra İstanbul Rumelihisarı Bakanlar Kurulu kararı ile Riskli Alan ilan edildi. Bu karara göre Rumelihisarı’nda kentsel dönüşüm başlayabilir.

 

Bakanlar Kurulu’nun raporunda kararın gerekçesi açıklanmıyor ve ekte yalnızca bir tek krokiye yer veriliyor. Bu da alanın yerini açıklamak için yeterli değil.

 

Ne yazık ki aynı karar Sarıyer Armutlu ve Derbent için de verilmişti, şimdi oralarda kentsel dönüşüm başladı. Bakanlıktan bütün bu kararların gerekçeli raporlarını istedik ama henüz hiç cevap gelmedi. Rumelihisarı, Derbent, Armutlu gibi semtlerin ortak noktası arsa değerlerinin çok yüksek olması. Öte yandan çok daha sıkıntılı alanlar varken sıra nasıl Rumelihisarına’da geldi diye düşünüyoruz. Şu anda elimizde sadece krokiler var ve bu yüzden kapsadığı alan bilinmiyor, anlaşılmıyor.

 

Şimdi, Riskli Alan ilan edilen bölgelerde tüm yapıların eğer varsa, tapularına şerh konur ve mal sahiplerinin herhangi bir işlem yapması engellenerek bu yapılar için yıkım kararı çıkartılır. Riskli alan kararı 2012’nin Mayıs ayında çıkarılan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanuna dayandırılıyor.

 

‘Riskli Alan’ gerçekten riskli mi?

Riskli alan’daki bir yapı risksiz bir bina olsa bile, uygulama bütünlüğü için yıkımına karar verilebilir. Ayrıca riskli alan ilan edilen bölgedeki halihazırdaki imar ve yapılaşma işlemleri de durdurulabilir ve eğer gerekli görülürse mahalle tamamen başka bir alana taşınabilir. Zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Bakanlık veya İdare tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın görüşü de alınarak belirlenen ve Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırılan alandır. Riskli alan olarak ilan edilen bölgedeki tüm yapıların eğer varsa tapularına şerh konur ve mal sahiplerinin herhangi bir işlem yapması engellenerek bu yapılar için yıkım kararı çıkartılır. Yıkım işlemi, hak sahipleri ile yapılan anlaşmalar sonrasında başlar.

 

Eğer hak sahibi, anlaşmaya yanaşmazsa evlerini yıkmaları için 60 gün ve ek süre verilir. Süre bitiminde hala yıkım işlemi gerçekleşmediyse, ilgili yapılar devlet tarafından yıkılır. Ardından genellikle TOKİ tarafından yeniden projelendirilerek bölge sıfırdan inşa edilir.

 


Yorumlar(0)