/ /

Taşı Toprağı Proje Kenti İstanbul

2 Mayıs 2013

Gizem Muratoğlu

 

Her gün işe gidip gelirken Taksim Meydanı kazısının gün gün tozunu, toprağını ayağımızda ofise kadar taşıdık. Sonra, düşündük daha nerelerde, ne kazılar yapılıyordur diye. Oturduk, araştırdık.

 

Sıralamaya başladık mı bir hayli uzayan bir liste oluştu elimizde. Trafiği düzenleme için bir proje, yeni yaşam alanları için başka bir proje. Kent içi ulaşımı kolaylaştırmak için daha bir başka proje ve daha sayamadığımız bir çoğu. Gözünüzde canlandırabilmeniz için harita üzerinde kaba taslak bir plan hazırladık biz de. Ne, nerde daha kolay anlaşılabilmesi açısından.

 

Haritaları hazırlarken listenin içerisinden, ulaşımla ilgili mega projelerin bitmiş, hali hazırda çalışmaları süren ve yapılması planlananlardan bize ilginç gelen birkaç tanesini seçtik. Diğer bir haritada, bölgede yerleşim ve çevrenin kültürü açısından değişiklik yaratacak büyük projelerin ilginç gelenlerini ele aldık. Bazı haritalarda ise binaların yıkılarak yeniden inşa edilecek ya da kullanım açısından dönüştürülecek olanların içinden örnekler göstermeye çalıştık.

 

İstanbul’un genel haritasında, büyük kanal projesinin kaba taslak durumunun, tamamlanmış ve ya yapılmakta olan metro hatlarının, hala üzerinde çalışılan Marmaray Projesinin, boğaza yapılması planlanan Tekne Park’ın,üçüncü köprü ve hava alanının, aşağı yukarı harita üzerinde denk geldiği bölgeleri  göstermeye çalıştık. Daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isterseniz Büyük Şehir Belediyesi’nin internet sitesi konu için en güvenilir kaynak olacaktır.

 

 

Bölge olarak gösterdiğimiz haritaların birinde, semtlerin değişimleriyle ilgili bir gösterim yapmak istedik. Örneğin Maltepe’nin ilerki yıllarda yapılan büyük yatırımlarla İstanbul’da, Asya kıtasının Levent’i olacağı söyleniyor. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Diğer büyük projelerden biri olan yıkılan Ali Sami Yen Stadı ve hemen yanında, 1930 yılında inşa edilmiş, endüstriyel miras olarak tescillenen fakat 2012 yılında yıkılan likör fabrikasının boş arsalarına yapılması planlanan otel, rezidans ve ofis bloklarını iğneledik haritamızın üzerine. Yine aynı şekilde Beşiktaş’ta, 1929’dan itibaren tütün deposu olarak kullanılan bina 2007’de yıkılarak yerine yedi yıldızlı otel dikme projesini de haritamıza ekledik. Bunları listelerken Beyoğlu’nun çehresinin  gün gün değiştiren Taksim yayalaştırma çalışmaları, Tarlabaşı’nın kentsel dönüşümünü, Emek sinemasının yıkılarak yerine dikilecek AVM’nin en üst katına taşınması durumunu, Gezi Parkı’nın yavaş yavaş bünyesinde buz pisti barındıran Topçu Kışlası’na dönüşecek bölgesini kaba taslak görün istedik.  Tartışmalı, tartışmasız birkaç farklı açıdan vermeye çalıştığımız mega projelerin harita üzerindeki yerlerine, çok konuşulan ve tartışılan Maslak 1453 projesini de eklemeyi ihmal etmedik.

 

 

 

Bir kısım projelerin iyilliklerini öve öve bitiremezken, diğer bir taraf da; planlanan projelerin çevreyi, kenti, doğayı ve insan hayatını artı yönde etkilemeyeceği yönünde rakamsal açıklamalar yapıyor. Sonucunda neler olur bilinmez fakat, İstanbul’un farklı bölgelerinde yaşayan birçok insan,bizim gibi daha uzun bir süre ayakkabısındaki çamurla evine, ofisine, akşam oturmasına gidecekmiş gibi görünüyor.

 

İllüstrasyon: Duygu Serin

 


Yorumlar(0)