/ /

Türkiye ilk 10’a koşuyor

6 Kasım 2015

Akın Öztürk

Türkiye’nin 7 Haziran seçimleri sonrasında yaşadığı belirsizlikten en fazla etkilenenler de yabancı yatırımcılar oldu.Söz konusu kesim, 1 Kasım seçimlerinin tek başına iktidar şansını güçlü şekilde vermesi üzerine, Türkiye’ye övgüler yağdırdı.

Bunlardan birisi olan uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi Erns and Young’ın (EY) Kamu-Özel Sektör Ana Ortağı Darrin Grimsey, “Türkiye’nin ekonomik büyüme anlamında harika bir hikâyesi var. Türkiye, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında olmaya doğru ilerliyor” dedi.

Washington merkezli Tetra Tech Direktörü Davit Baxter ise, “Türkiye istikrarlı bir hükümete sahip. İstikrar güven verecek. Doğu ile Batı arasındaki kavşak olan Türkiye’de pozitif bir yatırım iklimi bulunuyor” diye konuştu.

HOCA DA ‘POZİTİF’ DEDİ
Kredi notunda cimriliğiyle tanınan ve ‘sıfırcı hoca’ olarak bilinen Moody’s ise, Türkiye’de belirsizliğin azaldığını vurguladığı raporunda “Negatif bir değişiklik olması için mali dengelerde belirgin bozulma ve sermaye girişini azaltacak ani bir şokun yaşanması gerek” diyerek 4 Aralık’ta yapacağı not değerlendirmesine ilişkin sinyal vermiş oldu. Moody’s Başkan Yardımcısı Alpona Banerji, AK Parti’nin tek başına iktidarının önemine işaret ettiği açıklamasında ayrıca, “Hangi politikalar enflasyonu azaltacak ve büyümeyi artıracaksa, bunlar hayata geçirilmeli. Türkiye’nin büyümesi, 1 puan artabilir” ifadesini kullandı.

3. HAVALİMANI HARİKA FIRSAT
EY Ana Ortağı Darrin Grimsey, 3. havalimanının çok büyük bir proje olduğunu, bunun ancak güçlü bir hükümetin yatırımcıya verdiği güvenle gerçekleştirilebileceğini söyledi. Grimsey, “3. havalimanı Avrupa ve Asya’nın bağlantısı. Türkiye için harika fırsat” dedi.

Piyasalara yön verenler UMUTLU
Uluslararası alanda yatırımcıya danışmanlık yapan şirketlerin fon yöneticileri de AK Parti’nin tek başına iktidarının, piyasalardaki hareketin de gösterdiği gibi ‘umutları artırdığını ifade etti. İşte görüşler:

Goldman Sachs- Ahmet Akarlı:  Koalisyon hükümetleri ihtimali devre dışı kaldı. Yatırımcı rahatladı. Görünüm iyileşti.
Uluslararası Finans Enstitüsü- Clay Berry:  Belirsizlik bitti, TL değer kazandı, faiz tüştü, Türk hisse senetleri desteklenmeye başladı.
Commerzbank-Tatha Ghose:  Türkiye’nin 2016 büyümesini 2.5’ten 3.5’e revize ettik. Türkiye’ye yatırımlarda yüzde 10 artış bekleniyor.
Gramercy- Petar Atanasov: 2 yıldır Türkiye’de politik belirsizlik norm haline gelmişti. Artık her şey pozitif.


Yorumlar(0)