/ /

Yavuz Çetin Tribute!

17 Aralık 2013

Coşku Öztuğran

Görmeden sevdiğimiz ender abilerimizden birisiydi Yavuz Çetin. Yaşımın 24 oluşundan dolayı  öldüğü yıl 11 yaşında camide musalla taşını kale yapıp yaldır yaldır top oynayan bir velet olarak Yavuz Çetin’in müziği ile tanışmam malesef çok sonralarda oldu. Kadıköy’de onu bekleyen dinleyicilerinin yanına gitmek yerine sonsuzluğa gitmeyi tercih etmiş bir gün. Ortaköy civarlarında arabasını park etmiş, Boğaziçi Köprüsü’nde 64 metreyi 4 saniyede harcayarak hayata veda etmiş. Ölümünden sonra çıkan “Satılık” albümünde “Yaşamak istemem artık aranızda..” diyerek sitem eden abimizin kendi vedasını hazırladığını bilemedik o zamanlar. Ayrıca “Benimle uçmak ister misin?” diye alıp götüren bir eser (evet, şarkı değil) çıkartmış bir adamın köprüden atlayarak intihar etmesi sizce de çok ironik değil mi?

Neyse, komplo teorisyenliği yapıyormuşum gibi algılanmasın mevzu. İşin özü şu ki, Yavuz Çetin Türkiye’de arabesk-fantezi ve popüler müzik dışında çatır çatır blues yapılabileceğinin canlı kanlı kanıtı, ailemizin Eric Clapton’ı, Jimi Hendrix’ydi. Platin saçlı kadınlardan nefret sebebimizdi. Mekanı cennet olsun..
yavz

Ve tabi ki bir tribute albüm de uzun süredir konuşulan bir mesele olarak konuşuluyordu. Oğlu Yavuzcan Çetin’in sosyal medya üzerinden ve internet sitesinden yaptığı bilgilendirmelere göre bu ay içerisinde çıkarılması planlanan albümde de bir çok isim mevcut. Hatta üşenmeden o isimleri de yazalım size sevgili okur;
– Teoman
– Mor ve Ötesi
– Duman
– Pentagram
– Şebnem Ferah
– Bulutsuzluk Özlemi
– Yüksek Sadakat
– Hayko Cepkin
– Ceylan Ertem
– Pilli Bebek (Cem Kısmet)
– Moğollar
– Tuncer Tunceli
– Sahte Rakı
-Yavuzcan Çetin & Yavuz Çetin
-Pinhani
-Batu Mutlugil

Umuyoruz ki beklentilerimizi ve uzun uğraşların emeğini karşılar bu albüm. Arşivciler için de muhteşem bir eser olacağı kesin. Erken kaybettik belki ama bu abimizi unutmaya pek niyetli değiliz. Bir de unutmadan sevgili okur; Pinhani’nin neden bu listede olduğunu ve Erkan Oğur’un neden olmadığını biz pek çözemedik, aklımız almadı. Hadi sağlıcakla..
3


Yorumlar(0)