/ /

Ah Smyrna’m, Güzel İzmir’im

19 Kasım 2013

Uğur SALAMCI

Tiyatro oyunu 1923 yılında Izmir’de geçmektedir. Savaş bitmiş, Rum ve Türk topluluklarının karşılıklı göç etmesini zorunlu kılan Mübadele Yasası çıkartılmıştır.

Köklü bir geleneğe ve kültüre sahip, zengin Rum ailesi Vlasto’lar, Izmir-Bornova’daki konaklarında göç hazırlığı içindedirler. Yıllardır Vlastolar’la bir aile gibi bir arada yaşayan Türk yardımcıları da, bu göçün hüzünlü tanıklarıdır. Savaşın travmatik izleri ve zorunlu göç, Türk ve Rum aile bireylerini de karşı karşıya getirir ve bir arada yaşamanın imkansızlığını derinleştirir. Kendilerini bir çatışma içinde bulan figürler, derin acılar içinde, çaresiz yarınlara, umutsuz hasretlere, imkansız aşklara boyun eğmek zorunda kalır.

Feci bir yangınla yanıp harabeye dönen, farklı toplumların, dinlerin ve kültürlerin yüzyıllardır bir arada yaşadığı, efsanevi dünya kenti, güzel Izmir-Smyrna değildir yalnızca; koskoca bir geçmiş, gelecek, hayaller ve umutlar da küle dönmüştür.

Yazan-Yöneten: Nesrin Kazankaya
Oynayanlar: Aysan Sümercan, Muhammet Uzuner, Nesrin Kazankaya, Defne Halmen, Emre Çakman, Doğan Akdoğan, Linda Çandır, İlker Yiğen, Selin Sevdar, Asır Akkaya

22 Kasım 2013 20:00 – 29 Aralık 2013 18:30
Tiyatro Pera Eren Uluergüven Sahnesi, İstanbul
Tam 34.00 TL Öğrenci 24.00 TL

 


Yorumlar(0)