/ /

Fatihliler için belediye cepte

27 Aralık 2013

Turgay Özçelik

Tembellikten mi, bürokrasinin getirdiği  işlerin sıkıcılığı ve saatler almasından mı bilinmez, bürokratik işlemlerden uzak durmaya çalışmaz mıyız? Fatura ödeme, vergi borcunu yatırma, ikametgah çıkartma gibi mevzular nedense hiç sevmediğiz, ısınamadığımız mevzulardır. Her faturasını, ödemesini zamanında yapan insanlara ‘kutsanmış’ gözüyle bakarız. Klasik tabirle ‘bizim milletin huyu ertelemek’ diyerek klinik teşhis koymaya niyetimiz yok fakat bu genele yayılmış bir alışkanlık açıkça görülüyor ki… Bürokratik işlemlerimizi son güne bırakarak kuyruklarda geçirdiğimiz ömrü hesaplasalardı belki korkar vazgeçerdik bu alışkanlığımızdan ya, neyse.

Faturaları bir şekilde internette halledebiliyoruz, ama diğer işlemler için hala ilgili yerlere gitmek gerekiyor. Sonuçta teknoloji çok gelişti, bu tür işlemleri halledebilmenin daha kolay bir yolu olmalı diye düşünmeden edemiyor insan.

Örneğin Fatih Belediyesi’nin akıllı telefonlar için tasarladığı Fatih Mobil uygulaması; bu uygulamayı indirerek Fatihliler belediye işlemlerini telefonlarından yapabiliyorlar. 8 ana başlığın ve 114 alt modülün bulunduğu uygulamada ana başlıklar Başkan, Fatih Belediyesi İletişim Merkezi, İlçe Rehberi, e-belediye, güncel, kültür sanat ve hizmetlerden oluşuyor. Alt modüller sayesinde yönetim bilgileri, alo belediye, öneri ve şikayet mesajı gönderme, borç sorgulama ve borç ödeme işlemleri yapılabiliyor. Ayrıca kültür sanat etkinliklerini, nöbetçi eczaneleri de yine Fatih Mobil uygulaması ile öğrenebiliyorsunuz.

Artık zaten mobil uygulaması olmayan özel kurum neredeyse kalmadı. Devlet kurumları da yavaş yavaş bu sisteme geçse, büyük kolaylık olmaz mı? Bu tabii sadece çeşitli bürokratik işlemler için olmayabilir. Hayatı kolaylaştıracak farklı hizmetler için de geçerli bu talebim.

Yine Fatih’ten bir örnek vereceğim. Fatih Belediyesi’nin hazırladığı çok ilginç bir mobil uygulama var. FatihAr ismini taşıyan uygulama ile İstanbul’da gördüğünüz mekanlar hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Örneğin Sultanahmet’e gittiniz, telefonunuzun kamerasını Sultanahmet Camii’ne tuttuğunuzda, Cami hakkında Fatih Belediyesi’nin hazırladığı tüm bilgiler ekrana geliyor. Bir rehbere ya da bir tanıtım kitapçığına ihtiyacınız yok. Yanınızda telefonunuzun olması yeterli.

Diyelim İstanbul’u çok iyi bilmiyorsunuz ve Sultanahmet Camii’ni bulamadınız. Bu uygulamayı kullanarak rahatlıkla oraya ulaşabilirsiniz, çünkü navigasyon özelliği de var. Onun dışında ada, parsel ve adres sorgulama işlemlerini de bu uygulama ile yapabiliyorsunuz.

Hizmet anlayışının değişen şartlara uyum sağlamasının en güzel kanıtı bence bu tip uygulamalar. Bunların sayısı artar ve gelişirse, bürokrasinin sıkıcı taraflarını da azaltmak mümkün hale gelebilir.


Yorumlar(0)