/ /

Boğaziçi Köprüsü pembeye boyandı!

24 Ekim 2015

Akın Öztürk

Rotary Türkiye, Memeder’le birlikte meme kanserinde erken teşhisin önemini anlatmak için Boğaziçi Köprüsü’nü pembe ışıklarla aydınlattı.

“Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında toplumu bilinçlendirmek amacıyla Rotary Türkiye, Meme Sağlığı Derneği’yle (MEMEDER) birlikte Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı boyunca kadın kanserleri arasında en agresif ve yaygın olan meme kanseri konusunda toplumu aydınlatmak, meme kanserinde erken tanının öneminin altını çizmek, farkındalık yaratmak ve daha çok sayıda insana ulaşmak için Boğaziçi Köprüsü’nü pembe ışıklarla aydınlattı.

Rotary Türkiye Başkanı Mehmet Sabri Görkey, bu yıl, dünyada “Pink October” olarak adlandırılan ve meme kanseri konusunda bilinçlendirme faaliyetleri yürütülen ekim ayında farkındalık artırmak için bir dizi çalışma yaptıklarını söyledi.

Görkey, meme kanserinde erken teşhisin önemi konusunda köprünün pembe ışıklarıyla aydınlandığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bu çalışmalar kapsamında köprünün pembe aydınlatılmasının anlamını, rotaryenlerimiz anlatarak dikkat çekici bir görüntü oluşturdu. Ayrıca hastalığa karşı erken teşhis ve farkındalık artırmaya yönelik çalışmalarımız sürüyor. Pembe ışıklarla aydınlattığımız binaların yanı sıra Memav ve Memeder ile birlikte bazı seminerler düzenledik. Ücretsiz mamografi de çalışmalarımızdan biri.”

Erken teşhisin hastanın yalnızca memesini değil, hayatını da kurtardığını belirten Meme Sağlığı Derneği (Memeder) Başkanı Ülkü Büyükgönenç de kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada meme kanserinin yer aldığını belirterek, “Maalesef her 8 kadından birinde görülüyor. Ben de bu hastalığa yakalanarak 15 gün önce ameliyat oldum. Erken teşhis olduğu için çok şanslıyım. Bu benim hayatımda büyük bir ironi. Herkesi düzenli olarak kontrollerini yapmaları konusunda, hastalığa yakalanmış bir kadın olarak uyarmak istiyorum” diye konuştu.


Yorumlar(0)