/ /

Bu çeşmeden çorba akıyor

18 Aralık 2013

Turgay Özçelik

Çoğumuz sabahları kahvaltı yapmadan evden çıkmak zorunda kalıyoruz. Yolda bir şeyler atıştırarak bu önemli öğünü geçiştiriveriyoruz. Peki, sabah sabah sıcak bir çorba olsa ne güzel giderdi değil mi? Esenler halkı bu konuda çok şanslı, çünkü musluğundan çorba akan çeşmeleri var. Evet, yanlış duymadınız, Esenler’deki çeşmelerden su yerine sıcacık çorba akıyor.

Esenler Belediyesi’nin 2011 yılında başlattığı Çorba Çeşmesi Projesi bugün 3 çeşme ile birlikte Esenler halkının içini ısıtıyor. Halkın yoğun olduğu yerlere konan çeşmelerin ilki Esenler metro çıkışında hizmete açılmış. Çeşme, günde 1000 kişiye çorba veriyor. Belediye, bu uygulama ile hem imaret geleneğini devam ettirmek, hem de bunu çevre ve kent estetiği ile uyumlu bir şekilde yapmak istemiş.

Çorba çeşmesinin büyük ilgi görmesinin ardından Esenler Belediyesi 2 çeşme daha hizmete açmış. Biri Kazım Karabekir Mahallesi’nde, biri de Menderes Mahallesi’nde açılan yeni çeşmeler ile birlikte sabahları sıcak çorba içebilenlerin sayısı 3.000’e çıkmış durumda. Çeşmelerde sırasıyla mercimek, tarhana, yayla ve domates çorbaları oluyor. Bu çorbalar Esenler esnafının katkılarıyla hazırlanıyor.

İstanbul’da birçok belediye zaman zaman çorba dağıtıyor, ama bunu çeşme konseptinde yapan yalnızca Esenler Belediyesi. Ancak benzer çeşmeleri diğer illlerde de görmek mümkün. İzmir, Konya, İzmit gibi illerde de çorba çeşmeleri bulunuyor. Bu çeşmeler otomatik bir sisteme sahip, çorbayı sıcak tutuyor ve musluğu açıp çeşmenin yanı başında bulunan bardakları musluğun altına tuttuğunuzda çorbayı bardaklara dolduruyor. Çeşmeler, içindeki çorbalar bittiğinde belediye ekipleri tarafından temizleniyor ve yerine yenisi ekleniyor.

Mesai günlerinde sabah 6.00’dan itibaren bu çeşmelerden çorba içmek mümkün. Özellikle bu kış soğuğunda sıcak bir çorbayla içinizi ısıtıp işe gitmek büyük bir keyif. Yardım yapan ve yardım alanın yüz yüze gelmediği bu sistem, İstanbulluların dayanışmasına da güzel bir örnek teşkil ediyor.


Yorumlar(0)