/ /

“Canlı Yayındayız”

29 Mayıs 2013

Başak Tan

Canlı Yayındayız!

Haberleşme, gelişen bilişim teknolojileri ve internet olanakları sayesinde daha geniş bir yelpazeye yayılmaya başladığından beri; ana akım medyadan edindiği bilgilerle yetinemeyen insanlar, alternatif postaları takip etmeye başladı. İnternet haberciliği yalnızca yazılı basın için geçerli olmadığından bugün, uzağında gerçekleşen toplumsal olayları takip etmek isteyenler internetten canlı yayın yapan kanallara yöneliyorlar. Türkiye’deki geçmişi bir iki yılı aşmayan bu olanağı, biz  biraz da Occupy Wallstreet hareketlerine borçluyuz. Çünkü orada tam olarak neler olup bittiği ile ilgili merakımızı, bu hareketin canlı yayınlarıyla giderdik.

 

Aslında aynı yolla uzaktaki sevdiklerinize çocuğunuzun doğum gününü de, mezuniyet balonuzu da yayınlayabilirsiniz. Yine de bu kanallar daha çok, uzun süreli ve ana akım medya tarafından sansürlenen, manipüle edilen toplumsal olaylar için gerçekten bir geçit gibi; çünkü bu seçenekle bir çok ülkede aktivistler seslerini çok daha uzaklara duyurabilecekleri yeni bir mecra yakalamış oldu.

 

Peki Nasıl Canlı Yayın Yapılır?

 

Fotoğraf makinesi ve cep telefonu kullanan hemen herkesin kolaylıkla yapabileceği bir şey. Yalnızca bir akıllı telefonunuz olması bile yeterli. İnternet bağlantısı ve video kamerası olan bir telefonla kolaylıkla canlı yayın yapabilirsiniz. Hem de ücretsiz. Pek çok ücretsiz canlı yayın sitesi var, bunlardan birine üye oluyorsunuz ve uygulamasını da telefonunuza indirip kuruyorsunuz. Kameranızla aldığınız görüntüler internet sitenizdeki hesabınızdan yayınlanıyor ve yeteneklerinizin, amacınızın, fikirlerinizin alıcısı olan izleyici kitlesine ulaşmış oluyorsunuz. Yayınlarınızın linklerini facebook, twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak daha çok izleyiciye ulaşabilirsiniz.

 

Ücretsiz Birkaç Canlı Yayın Sitesi

 

03_VieraCast_Ustream_2010.12.091Ustream.tv: Üyelik şartı olmadan izleyebilir, ücretsiz üye olabilirsiniz. Diğer üyelere abone olmanız durumunda hem e-posta yoluyla haberdar edilir hem de onun yayınına katkıda bulunabilirsiniz.

 

 

 

 

 

livestreamLivestream: Benim diyen kanallara büyük nispet! Fotoğraf, çizim, grafik gibi unsurlar kullanılabiliyor. Birden fazla noktadan yapılan çekimleri aynı ekranda görüntüleyebilirsiniz. Livestream size blogunuzda ya da kişisel web sitelerinizde kullanabileceğiniz video player seçenekleri de sunuyor.

 

 

 

 

qikQik: Bir skype ikramı ve 150 ve hatta belki daha fazla sayıda cihazın desteklediği bir uygulama. Qik kullanıcısı olursanız, yayınınızı aynı anda facebook, twitter ve benzeri sitelerden paylaşabilirsiniz. İzleyicilerin yazdığı anlık mesajları görebilir ve anında yanıt verebilirsiniz.

 

 

 

 

Daha pek çok seçenek mevcut ve muhtemelen bu seçenekler ve içerikleri çoğalıp gelişecek. Yine de her gelişmede kullanıcı profilinize uygun bir seçenek vardır. Türkiye’deki son örneği Taksim Gezi Parkı için gösterilen dayanışma. 28 Mayıs 2013 Salı gününden, bu yazının hazırlandığı 29 Mayıs 2013 Çarşamba gününe kadar Gezi Parkı Nöbeti‘ni   tüm dünyada 32.000’ın üzerinde izleyici takip etti.


Yorumlar(0)