/ /

Dost Eller

25 Ekim 2013

editor

dost_eller2

Hepimiz kullanmadığımız,  artık ihtiyacımız olmayan eşyalardan yakınır dururuz. Özellikle de eşya atılmayacak kadar iyi durumdaysa ve sağlamsa…

İşte;  Beşiktaş Belediyesi’ nin uzun süredir sürdürdüğü “Dost Eller” organizasyonu ,  tam da bu dertten muzdaripler için biçilmiş kaftan.

Dost Eller, Beşiktaş Belediyesi bünyesinde hizmet veren bir yardım organizasyonu.  Esas olarak, kurumların ve şahısların kullanmaktan vazgeçtiği,  kullanılabilir durumdaki beyaz eşya,  elektronik eşya,  mobilya,  mutfak eşyası,  ev/iş tekstili,  kitap,  oyuncak ve giysileri kendi mağazalarında toplayıp, tasnifleyip  ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorlar.

Bir süre önce evimde ve hayatımda (!) detoks kararı alarak,karar almanın verdiği 10 kaplan gücüyle eşyalarımı teker teker gözden geçirdim. Kendimce uyguladığım yöntem şuydu: 3 aydır kullanmadığım, giymediğim herşey kolilenecek ve ağzı sıkı sıkı bantlanacaktı. Bakıp, deneyip uzun süre ayrılamadıklarım da oldu, “Biz zaten ayrılmışız” diye hızla karar verdiklerim de. Hafiflemenin bedeli de ağırdı: salonun ortasında yığılı koliler… Bir arkadaşım vasıtasıyla aradığım Dost Eller, bana ertesi güne randevu verdi ve gerçekten de dediği gün ve saatte geldi. Salonumdan koliler tek tek ,itinayla taşındı. Genelde, kullanmadığınız eşyaları toparlamanın ötesinde, onları “uygun bir yere, uygun şekilde”  ulaştırma organizasyonu da canı sıkıcı ve zahmetli  bir konu. İşte tam da bu yüzden Dost Eller, kurduğu sistemle,  işinizi gerçekten de kolaylaştırıyor.

Çırağan’ daki  Belediye Hizmet Binası’nda bulunan Dost Eller Mağazası’na gelen ihtiyaç sahipleri de  mağazadan , neye ihtiyaçları  varsa , hiçbir ücret ödemeden alabiliyor. Beyaz eşya,  mobilya gibi taşınamaz eşyaların nakliyatını da Dost Eller ekibi üstleniyor.  Beşiktaş’tan uzak bir semtteyseniz,  sizin elden teslim etmeniz veya kargo ile göndermeniz gerekiyor.

Kullanmadığı eşyaları ne yapacağını bilemeyenlerle ihtiyacı olanların ,Beşiktaş Belediyesi aracılığıyla buluştuğu bir platform Dost Eller… Bize düşense;  kışa girmeden  gerçekten neleri kullanıp kullanmadığımızı,  ihtiyaçlarımızı  bir kez daha gözden geçirmek ve bize yük olanları ihtiyacı olanlarla  paylaşmak.

Dost Eller’e ulaşmak için ;

Adres: Çırağan Cad. No:77 Beşiktaş Kaymakamlığı Dost Eller Mağazası İstanbul

Telefon: 0212 261 81 00

 


Yorumlar(0)