/ /

E-5’ten Gemi Geçti

13 Temmuz 2013

Editör

E-5’ten her geçtiğimde, İstanbul insanının sabrını sınamak için kullanılan kara yolu olduğunu düşünmüşümdür. Akşam saat 6’da yaklaşık 2 saatte gidilebilen mesafenin, gece saat 4 gibi 10 dakika da gidilebildiği, kimi kısımlarında efsane dolmuşçuları, kimi kısımlarında hiç bitmeyen yol çalışmaları E-5’in bir klasiğidir.

 

Bu klasiği, E-5’ten geçen 75 tonluk gemi bozdu. 2 kilometrelik mesafeyi 16 saatte tamamlayarak denize kavuşan bu gemi, büyüklüğü ve heybetiyle gören herkesi şaşırtıp, “kaç para ki bu” dedirtip bu haftaki Sayısal Loto’nun verdiği büyük ikramiyeyi düşletti.

 

Amerikalı bir işadamı tarafından özel yaptırılan koca gemiyi imalathaneden yola çıkarak, Silivri Limanı’na getirmek hiç de kolay olmadı. 12 metre yükseklik fazla gelince, yetkililer güzergah üzerinde yer alan elektrik kabloları ve bazı ağaç dallarını kesmek zorunda kaldı. 2 kilometrelik mesafe 16 saatlik sürenin ardından tamamlanarak gemi limana getirildi.

 

Yapımı 18 ay süren ve 23 metre uzunluğunda 6 metre genişliğinde olan bu gemi 8 metre yüksekliğinde ve 75 ton ağırlığında ve içinde dört kamarası bulunuyor.

 

Unutmadan fiyatı 3 milyon dolar, ama yetkililer fiyatta bir kolaylık yapabileceklerini söylediler.

 

video
play-sharp-fill

Yorumlar(0)