/ /

Evinizi en iyi fiyata satmanın en kısa yolu!

13 Temmuz 2015

Akın Öztürk

FİYATLANDIRMAYI DOĞRU YAPIN

Evinizi satışa çıkardığınızda, doğru fiyatlama evinizin satışını etkileyecek en önemli faktördür. Evinizi ederinden daha yüksek bir fiyata satışa çıkarmanız; çok az sayıda alıcının ilgilenmesine, evinizin uzun süre satılamamasına, çok uzun süre satılamayan bir eve daha düşük fiyat teklif edilmesine sebep olur.

Evinizi ederinden daha düşük bir fiyatla satışa çıkarmanız ise; alıcıların mülkünüze yada mülkünüzün bulunduğu bölge ile ilgili negatif bir algı oluşturmasına ve daha düşük bir fiyat teklifinde bulunulmasına sebep olur.

SATIŞ MASRAFLARINI HESAPLAYIN

Evinizi satmadan önce satış sırasında oluşacak masraf ve maliyetleri belirlemek evinizin fiyatını belirlemede size çok yardımcı olacaktır. bu maliyetler arasında gayrimenkul danışmanınıza vereceğiniz komisyon, alım-satım vergisi, satış öncesi yapmanız gereken reklam masrafları bulunmaktadır.

EVİNİZİN KONUMUNU BELİRTİN

Bir evin konumu, satışını belirleyen en önemli faktördür. Sadece ilçe değil, mahalle hatta evinizin bulunduğu sokağı belirlemek bile oldukça önemli farklara yol açabilmektedir. Evinize nasıl ulaşıldığı ve nerelere yakın olduğu konusunda pek bir şey yapmanız mümkün değil. Ancak gayrimenkul danışmanınızla birlikte çalışarak evinizin toplu taşıma, ana yollar, alışveriş merkezlerine, okullar, dersaneler ve çocuk oyun alanlarına yakınlıklarını belirtebilirsiniz.

EVİNİZİ SATIŞA HAZIRLAYIN

Evinizin genel durumu ve bakımlı olup olmaması evinizi ne kadar kısa sürede satabileceğinizi belirleyen unsurlardan biridir. Alıcıda bırakılacak ilk olumlu izlenim, bir evin diğer satılık mülklere tercih edilmesini ve daha yüksek fiyata satılmasını sağlar. Bu ilk olumlu izlenimi sağlamak için evinizi boyatın, parkeleri ve aydınlatmaları temizletin, evdeki fazlalık eşyalarınızı kaldırın, duvara asılı olan fazlalık eşyaları indirin. Gündüz bile olsa lambaları yakın ve perdeleri açın. Gayrimenkul danışmanınızın müşterilere evi göstereceği zaman kesinlikle evde olmayın.

KONUTLARA EK DEĞER KATAN ÖZELLİKLER

Tüm bu unsurların yanı sıra evinizin fiyatını belirlerken dikkat etmeniz gereken evinize ek değer katan diğer özellikler ise şunlardır:

 1- merkezi konumda bulunması

2- yeni bina olması

3- dairenin ön yada ışık alan cephede bulunması

4- dairenin ara katta yer alması

5- binada asansör bulunması

6- manzaraya sahip olması

7- ortak kullanım alanlarına sahip olması.


Yorumlar(0)