/ /

!F 2014 – Seçtiklerimiz

3 Şubat 2014

Serpil Altın Urkan

13. !f Bağımsız Filmler Festivali’nde sizin için seçtiklerimiz…

İşte geldi çattı Şubat!  Kısa olmasıyla yılın en sempatik aylarından biri olan Şubat,  bağımsız filmlere kavuşturmasıyla da favori aylarımızdan biridir.  Bu yıl 13. kez seyircisiyle buluşacak  !f Bağımsız Filmler Festival’inde yine birbirinden güzel, neye bilet alacağımızı şaşırdığımız filmlerle dolu bir program var. Biz de boş durmayıp size  yardımcı olacağını düşündüğümüz bir liste hazırladık.

DERİNİN ALTINDA_IF

“OLMAZSA OLMAZ”

Seçtiğimiz  bu filmler bize göre festivalin olmazsa olmaz listesi. Bu listeden en az 3 filmi izleyebilmeniz dileklerimizle…

NYMPHOMANIAC / İTİRAF

Festivalin en iddialı filmlerinden olan “NYMPHOMANIAC” Danimarkalı dahi yönetmen Lars Von Trier imzasını taşıyor. Yılın merakla beklenen filmi “NYMPHOMANIAC” başrolünü Charlotte Gainsburg’un oynadığı bir seks bağımlısı hakkında.  Filmin süresi 240 dakika; bu sebeple film festival kapsamında 2 bölüm halinde gösterilecek. Filmin biletlerinin ön satışta tükenmiş olduğu, kulağımıza gelen haberler arasında.

DALLAS BUYER CLUB / SINIRSIZLAR KULÜBÜ

“Emin olduğum şeylerden biri, karakterin anarşist mizahına ve bencil bir serseri olduğu gerçeğine sadık kalmaktı.” diyen yönetmen Jean-Marc Vallée, AIDS’li olduğunu ve 30 günlük ömrü kaldığını öğrenip bize bir adamı neyin ‘iyi’ yaptığını göstermek üzere harekete geçen  bir karakteri anlatıyor. Film, drama ve sosyal eleştiriyi maharetle birleştiren etkileyici bir gerçek hayat hikâyesi.

UNDER THE SKIN / DERİNİN ALTINDA

Michel Faber’in aynı adlı kült romanından uyarlanan filmde Scarlett Johansson dünyaya erkek otostopçuları yakalamak için gönderilmiş bir uzaylıyı oynuyor. Yönetmen Jonathan Glazer, sıradan olmayan, derimizin altında uzun süre etkisini hissedebileceğimiz bir filme imza atmış gibi görünüyor.

SIDDHARTH

Hindistan’ı köşe bucak oğlunu bulmak için arayan bir babanın bu durumu kabullenemiyor olmasını anlatan film, Richie Mehta imzasını taşıyor. Film, Mehta’nın bir taksiciyle gerçekleştirdiği sohbetten esinlenerek beyazperdeye uyarladığı gerçek bir olaya dayanıyor.

THE DOUBLE / ÖTEKİOTEKI_IF

Dostoyevski’nin ‘Öteki’ sinin oldukça yaratıcı bir uyarlaması olan film, yönetmen Richard Ayoade’nin bakışıyla beyazperdede. Yönetmen, ilginç bir mizah anlayışıyla, daha önce görmediğimiz bir dünya yaratmış. Filmde, unutulmuş, fark edilmeyen bir adamın, kendisine neredeyse tıpatıp benzeyen  ancak karakter olarak tam tersi olan  James’le karşılaşmasının öyküsünü anlatılıyor.

FINDING VIVIAN MAIER / VIVIAN MAIER’İN PEŞİNDE

Her sene iddialı belgeselleri bizimle buluşturan !f ,bu sene de  verdiği sözü tutuyor. Fotoğrafları ölümünden sonra kazara keşfedilen Vivian Maier, bugün büyük bir sanatçı olarak kabul ediliyor. Vivian’ın fotoğraflarını keşfeden John Maloof’un gözünden, bu gizemli kadının izini süren belgesel ,bize göre kaçırılmaması gereken filmler arasında.

KAZE TACHINU / RÜZGAR YÜKSELİYOR

Büyük  animasyon ustası Hayao Miyazaki, Rüzgar Yükseliyor filmiyle uçaklara olan saplantısını beyazperdeye taşımış. Rüzgar Yükseliyor Japonya’nın en çok övülen ve aynı zamanda en çok yerilen uçak mühendisi Jiro Horikoshi’nin kurmaca bir biyografisi; ama bizim izlediğimiz daha çok, hayal gücü geniş, akıllı bir çocuğun düşlerini gerçekleştirme öyküsü olacak.

FOR SNOEN FALLER / KAR YAĞMADAN ÖNCE

Kar yağmadan Önce, 16 yaşındaki bir çocuğun plastiğe sarılarak petrolle dolu bir varilin içine yavaş yavaş batırılmasıyla başlayan ilk  görüntüsüyle bile size sıra dışı bir yol filmi olduğunun sinyalini veriyor. Film, yönetmen Hisham Zaman’ın ilk uzun metraj filmi olmasına rağmen son derece merak uyandıran bir  hikayeye sahip.

MAVİ DALGAKAR YAGMADAN ONCE_IF

Altın Portakal’da “En İyi İlk Film”, “ En İyi Senaryo”  “En İyi Kurgu” ödüllerini kazanan Mavi Dalga, 2012 yılında !f İstanbul’un Sundance Enstitüsü’yle birlikte gerçekleştirdiği Senaryo Lab’e seçilen filmlerden biri olmasıyla da  öne çıkıyor.  Film Balıkesir`de yaşayan ve üniversiteye hazırlanan liseli gençlerin gündelik yaşantılarını beyazperdeye taşıyor.

CONCUSSION / SARSINTI

Abby kırklarında, evli ve çocuklu lezbiyen bir kadındır. Bir gün kafasına beyzbol topunun çarpmasıyla geçirdiği sarsıntı, hayatını da değiştirmeye başlar. Amerikalı yönetmen ve senarist Stacie Passon’un ilk filmi olan Sarsıntı, Berlin Film Festivali’nde Teddy Jüri Ödülü’nü almaya hak kazandı.

“İÇİNDE KIVILCIM VAR”

“Olmazsa Olmaz” listesi size yetmediyse, içinde büyük bir kıvılcım olduğuna inandığımız “İçinde Kıvılcım Var” listemizi de  sizinle paylaşmak istedik:

Miele / Bal

Swim Little Fish Swim / Yüz Küçük Balık Yüz

Manakama

Pelo Malo / Kıvırcık Saç

Hezar-O Yek Siv / 1001 Elma

The Spectacular Now / Şu An Muhteşem

Hross i Oss / Atlar ve İnsanlar

Böcek

R100

The Dirties / Pislikler Çetesi

I Am Divine / Ben Divine

Kurte Film / Kısa Film

Inside Out: The People’s Art Project / Tersyüz: İnsanların Sanat Projesi

 

İyi seyirler…

Serpil Altın Urkan

 

 


Yorumlar(0)