/ /

Sevgililer Günü Filmleri

13 Şubat 2014

Serpil Altın Urkan

“Sevgililer Günü” her yılın 14 Şubat’ında adından da anlaşıldığı üzere sevgiliyle kutlanan özel bir gündür.

Sevgilisi olan tüm kalpler bu özel gün için haftalar öncesinden program yapmaya başlar. Gidilebilecek en iyi konser ya da restoran ve alınabilecek en iyi hediye seçimi o günün özel geçmesi için planlanır. Klişe seçimlerden ve kalabalıklardan uzak durmak isteyenler ise evde yapılabilecek alternatifler üretirler. Mum ışığı eşliğinde sevgilinin eliyle hazırlanmış özel bir yemek, romantik şarkıların olduğu müzik listesi ve gecenin sonunda keyifle koltukta sarılıp, el ele izlenebilecek bir film. İşte size senaryonun bu kısmında yardımcı olabilmek adına ne izleyebileceğinizi biz öneriyoruz. Bu arada  aynı önerimiz 14 Şubat’ı koyu renkli güneş gözlüğü ve kulak tıkacıyla geçirecek yalnız kalpler için de  geçerlidir.  Bu özel günde onları o kadar çok dışlıyorsunuz ki pelüş oyuncakları testereyle kesmeye kalkıyorlar. 🙂

AMELIE

AMELIE (2001)

Yönetmen: Jean-Pierre Jeunet

Oyuncular: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Isabelle Nanty

Bu filmi henüz izleme fırsatı bulamadıysanız bence şanslı azınlıkta olan  bir sevgilisiniz. Beş dalda Oscar’a aday gösterilen Amelie, son on yılın en ses getiren yapımları arasında. Film, her daim hayat dolu, yaşama sevgi dolu gözlerle tanıklık eden ve sahip olduğu özel ışıltıyı herkese yaymaya çalışan bir kadının yalnızlığını farkına vardığı an kendi mutluluğu için neler yapabileceğini anlatır. Amelie’nin ödülü ise AŞK’tır.

AŞK TESADÜFLER

AŞK TESADÜFLERİ SEVER (2011)

Yönetmen: Ömer Faruk Sorak

Oyuncular: Mehmet Günsür, Belçim Bilgin, Altan Erkekli

Sizin aşkınız bir tesadüf mü? O zaman beraber izlemek için doğru filmi seçtiniz. Emin olmak için filmin konusuna göz atabilirsiniz: “Çocukluk ve ilk gençlik yılları boyunca yolları Ankara’da kesişen ve 2010 yılında İstanbul’da tanışan Özgür ve Deniz kendilerini engellerle dolu aşk macerasının içinde bulurlar.

seviyor-sevmiyor

SEVİYOR, SEVMİYOR (2003)

Yönetmen: Laetitia Colombani

Oyuncular: Audrey Tautou, Samuel Le Bihan, Isabelle Carre

Aşkın iki yüzlü olduğunu, kazığını yemeden anlamamız imkansız ya da başka bir cümleyle ifade etmemiz gerekirse aşk herkesin kendi gördüğü pencereden algıladığı gibidir. Bu filmin ikinci yarısında sevgiliniz elini birden çekebilir. Sakın şaşırmayın! Konusuna gelince; Angelique, hayatını sanata adamış olan genç bir sanatçıdır. Çok memnun olduğu, huzur veren bir sevgilisi ve her gün yeni bir heyecana atıldığı harika bir hayatı vardır. Tek sorun şudur ki, Angelique’nin sevgilisi evlidir. Kendisine boşanacağına dair sözler vermesine rağmen görünürde hiçbir çabası yoktur.

kinopoisk.ru

AŞK SARHOŞU (2011)

Yönetmen: Edward Zwick

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Anne Hathaway, Oliver Platt

“Hayatta kimseye bağlanmam!” demiş ama bu lafı gayet güzel yutmuşsanız bol kahkahalı romantik bir filmi hak ettiniz. Filmde Maggie, özgür ruhlu güzel bir genç kadındır. Kimseye kolay kolay bağlanmayan bu kadının, karşı konulmaz bir çekiciliğe sahip olan Jamie ile karşılaştığında ona aşık olacağını ise kimse tahmin etmemiştir.

baska-dilde-ask-61

BAŞKA DİLDE AŞK (2009)

Yönetmen: İlksen Başarır

Oyuncular: Mert Fırat, Ayten Uncuoğlu, Saadet Işıl Aksoy

Aşkı yaşamak için aynı dili konuşuyor olmak mı gerekiyor? Elbette hayır. Aşk gözlerle, ruhla yaşanıyor çünkü. Bütün gün konuşmadan, sadece birbirinize bakarak aslında ne çok şey anlatabiliriz? Denemeye ne dersiniz?  Bu oyun sonrası akşama da hediyeniz “Başka Dilde Aşk” olsun. Filmin konusuna  gelince; Onur’un tüm yaşamı, beraber spor yaptığı arkadaşlarından birinin doğumgünü partisinde beklenmedik bir dönüşüme uğrar. Partide Zeynep’le tanışır. Kalabalık ve gürültülü bir barda hiç konuşmadan geçen gecenin sonunda Zeynep, Onur’un işitme engelli olduğunu farkeder.

 heryerdeask

HER YERDE AŞK (2011)

Yönetmen: Giovanni Veronesi

Oyuncular: Robert de Niro, Carlo Verdone, Riccardo Scamarcio

Düşünün ki kız/erkek arkadaşınız var ya da evlisiniz, ama karşınıza öyle biri çıkıyor ki duygularınıza engel olamıyorsunuz. Belki de daha önce tatmadığınız bir sıcaklık var içinizde. Pardon, pardon biri buna aşk mı dedi? Üstelik bir sürü aşk aynı anda mı? İçinde Robert de Niro da mı var? İşte bu film izlenir! O zaman Fabio, Roberto ve Adrian’la  aşkı hep beraber yaşayalım.

 november7cu0

KASIM’DA AŞK BAŞKADIR (2001)

Yönetmen: Pat O’Connor

Oyuncular: Keanu Reeves, Charlize Theron, Jason Isaacs

Türk insanın diline pelesenk olmuş bir filmle karşı karşıyayız. Her Kasım ayında Şubat’a kadar bulunması gereken sevgili için bir ön çalışma kategorinde karşımıza özellikle sosyal medyada çıkan “Kasım’da Aşk Başkadır” cümlesi aslında bir film adıdır. Henüz izlemediyseniz aşkın iyi gün dostu olmadığına, aslında kötü günde neler yapabileceğine beraber tanık olabilirsiniz. Konusu: Nelson Moss, tüm hayatı işi olan, işkolik bir adamdır. Bir gün ehliyet almak üzere girdiği bir sınavda Sara isimli deli-dolu bir kızla tanışır. Sara, Nelson’dan en azından bir ay boyunca onunla yaşamasını ister. Nelson, teklifi kabul edecektir. Kısa sürede aynı eve taşınan iki insan, yine kısa sürede birbirlerine aşık olacaklardır. Sara, hayatında ilk kez birisine aşık olmuştur.

 CESARETİN VAR MI AŞKA (1)

CESARETİN VAR MI AŞKA? (2004)

Yönetmen: Yann Samuell

Oyuncular: Guillaume Canet, Marion Cotillard, Emmanuelle Grönvold

Hoşlandığınız kişiyle ilişkinize henüz isim koymadınız mı? Yoksa bunun için Sevgililer Günü’nü  mü beklediniz? O zaman size cesaret verecek harika bir romantik komediden yardım isteyin ve sorun ona: “CESARETİN VAR MI AŞKA?” Filmin konusunu yine de bilmek isterseniz:

Birbirlerinin en iyi arkadaşları olan Julien ve Sophie, çocukken başladıkları tuhaf oyunu, yetişkinlik dönemlerinde de sürdürürler. Bu oyun korkusuzluk içeren bir tür yarışmadır. Cüretkar hünerlerini ortaya koyarak birbirlerini yenmeye çalışırlar. Sophie’nin Polonya kökenli olduğu için ırk ayrımı yapan çocuklarca tacizi ve Julien’in hasta annesi ve sorunlu babası nedeni ile yaşadıkları, her ikisini birbirlerine daha da fazla yakınlaştırır.

AŞK_AMOUR

 AŞK (2012)

Yönetmen: Michael Haneke

Oyuncular: Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva, Isabelle Huppert

Aşkın ne kadar uzun sürebileceği hakkında beraber karar vermek gibi bir derdiniz varsa usta yönetmen Haneke’nin Aşk’ına göz atmalısınız. Bu listenin en sert filmi olduğunu konusunda sizi uyarmak boynumun borcu. Duygusal bir yapıda sevgililerseniz mutlaka bir kutu mendil yanınızda olmalı. Konusu: 80’lerinde emekli ve eğitimli iki müzik öğretmeni olan Georges ve Anne, ilerlemiş yaşlarına rağmen geride kalan ömürlerini huzur ve mutluluk içerisinde geçiren bir çifttir. Ayrıca kendileri gibi müzisyen olan kızları Eva, Avrupa’da onlarda uzakta ailesiyle yaşamaktadır. Yaşlı çiftin sakin hayatı bir gün Anne’nin kriz geçirip, boyundan aşağısının felç olması ile altüst olur. Georges sevgili karısına elinden geldiğince iyi bakar ama onun da yapabilecekleri sınırlıdır.

Practical Guide

PRACTICAL GUIDE TO BELGRADE WITH SINGING AND CRYING (2012)

Yönetmen: Bojan Vuletic

Oyuncular: Marko Janketic, Julie Gayet, Anita Mancic

Bratislava Film Festivali’nde izleme şansı bulduğum, Türkiye’de gösterime girmemiş bu harika filmi bulup izleyebilirseniz kendinizi ödüllendirmiş olacağınızı garantileyebilirim. Filmde farklı ülkelerden gelen 4  çiftin Belgrad’da buluşması ve küçük imkansızlıklarla büyük aşklar yaşamaları anlatılıyor.

Aşkla seyirler…

Serpil Altın Urkan


Yorumlar(0)