/ /

‘İstanbul 100 senede Türk Müslüman şehri oldu’

23 Kasım 2015

Akın Öztürk

İstanbul Erdemli Yöneticiler Akademisi’nin (EYAD) akademik sohbetler programı çerçevesinde ‘Şehir ve Medeniyetler’ isimli söyleşisi gerçekleştirildi.

“Şehir dediğimiz şey aslında gözlem ile başlar” dedi, yaşadığımız şehri hangi gözle görmemiz gerektiği konusunda yeni bir bakış açısı sundu.

Prof. Dr. Sadettin Ökten şehre, insana, medeniyete dair çok önemli bilgiler paylaştı.

İstanbul Erdemli Yöneticiler Akademisi’nin (EYAD) akademik sohbetler programı çerçevesinde ‘Şehir ve Medeniyetler’ isimli söyleşisi gerçekleştirildi.

Çok sayıda EYAD üyesi, İBB temsilcileri, il ve ilçe kültür müdürlükleri, çeşitli kurumların müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri bu söyleşide buluştu.

Söyleşinin konuğu Prof. Dr. Sadettin Ökten oldu.

3

 “Medeniyet tasavvuru derslerimiz ile fikri, ilmi gelişimlere katkı sağlamak istiyoruz ”

Söyleşi öncesinde yaptığı konuşmada erdemli insanda olması gereken özelliklere değinen Erdemli Yöneticiler Akademisi İstanbul İl Başkanı Adil Dayıoğlu, EYAD’ın yürüttüğü faaliyetleri anlattı. “EYAD İstanbul olarak medeniyet tasavvuru derslerimizde ilimiz, kamu ve özel sektördeki yöneticilerimizin fikri, ilmi gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla bu programları tertip ediyoruz. Sizleri bilginin ve maneviyatın doruklarına ulaşmış değerli hocalarımızla buluşturuyoruz. Bugün de aramızda değerli bir ismi, Prof. Dr. Sadettin Ökten hocamızı ağırlıyoruz” dedi.

“Bu şehirde yaşayan ancak şehirli olmayan çok insan var”

‘Şehir ve Medeniyetler’ isimli söyleşi etkinliğinin onur konuğu Prof. Dr. Sadettin Ökten, gerçekleştirdiği  sunumda, geçmişten geleceğe şehirlerin ve insanların etkileşimine dikkat çekti.

Şehirlerin silüetlerinin oluşumunda insan faktörünün önemine vurgu yapan Ökten, “Bir manada şehir hayatı tekrarlanırken üretir, üretirken tekrarlanır. Yine İstanbul fethedildiği zaman bir Roma şehriydi ama 100 senede bir Türk Müslüman şehri oldu. Ondan sonra İstanbul’da İstanbul kültürü gelişti” dedi.

4

“Saadettin hocanın söylediği her cümle bir seminer konusu”

Programa katılan ve İstanbul 1 televizyonu mikrofonuna konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, “Saadettin Hoca, şehir, kültür, medeniyet üzerine, özellikle İslam medeniyeti üzerine, günümüz modern düşünceyi içine alacak şekilde analitik bir yaklaşımla bizlere çok lezzetli bir sohbet yaptı. Bütün katılımcılar sohbeti pürdikkat takip ettiler. Hocanın söylediği her cümlenin bir seminer konusu olduğu, her birinin yeniden masaya yatırılması gerektiğini anlıyoruz” diye görüş bildirdi.

“İstanbul, tercih edilen bir şehir olarak 5. sırada”

Kültür ve Turizm İstanbul İl Müdürü Nedret Apaydın  “ Bu seminerler bizim için de çok önemli. Kültür Bakanlığı olarak İstanbul ile ilgili üzerinde durduğumuz en önemli konu insan kalitesi. Hocamızın tarifiyle söylüyorum, bu şehirde yaşayan ancak şehirli olmayan çok insan var. Nezaket,görgü zerafet kurallarına uyma ile alakalı çok hızlı şekilde yol almamız gerekiyor. İstanbul urizm açısından dünya ile yarışır ölçüde. Tercih edilen bir şehir olarak 5. sıradayız. Ancak kendi insanlarımızın kalitesine  yönelik ciddi bir eleştirimiz var. Bunun gibi benzer seminerlerin devamını kütüphanelerimizde yapacağız. Şimdi  İstanbul’da yazarlar kütüphanelerde projelerimizi başlatıyoruz. İlkini de inşallah yine Saadettin hocamız ile yapacağız”diye konuştu.

2

“İnsanımızın şehir ve medeniyet tasavvuru hakkında ciddi bilgilere ihtiyacı var”

ÖNSİAD ( Önder İş Dünyası Sanayici ve İş Adamları Derneği ) Genel Başkanı Rasim Erdoğmuş, “Toplumumuzun şehir ve medeniyet tasavvuru hakkında ciddi bilgilere ihtiyacı vardı. EYAD da böyle bir programı gerçekleştirerek insanımızın şehirleşen bu hızlı yaşamın içerisinde medeniyet algılarına, medeniyet önceliklerine ne kadar hassas davranması gerektiğini ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

Katılımcılar programa yoğun ilgi gösterdi.

Program Prof. Dr. Saadettin Ökten’e plaket takdim edilmesi ve toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

 


Yorumlar(0)