/ /

İstanbul’a mega proje!

27 Şubat 2015

Yeliz Gediman

Tagler

Uzun zamandan beri merakla beklenen ”mega proje” Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı tanıtım toplantısında açıklandı
Uzun zamandan beri gündeme getirilen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz gündelerde Latin Amerika dönüşünde uçakta müjdesinin verildiği İstanbul Boğaz’ına 3.Tüp Geçit projesinin detayları belli oldu.

mega proje (3)

3 KATI İLE DÜNYADA BİR İLK

İstanbul’un trafiğini rahatlatacak proje Boğaz’ın altına 3 katlı şekilde inşa edilecek ve 3 katlı oluşu ile dünyada bir ilk teşkil edecek. Dev proje ile birlikte, boğazın altı Küçüksu’dan Gayrettepe’ye üç katlı dev bir tünelle geçilecek. 3 katın iki katında tekerlikli araçlar için geçiş güzergahları yer alacakken bir katında ise raylı sistemler yer alacak.

mega proje (4)

UZUNLUĞU 6.5 KM

Yeni metro hattının Kadıköy – Kartal- Yenikapı- Sarıyer metrolarıyla bağlantısı olacak. Mega tünelin TEM, E5 ve 3 köprüyle de karayolu bağlantısı olacak. Çapı 18.80 metre olacak tünelin deniz yüzeyindeki derinliği 110 metreyi bulacak. Tünelin 3 katlı kesiminin uzunluğu 6.5 km olacak.

mega proje (8)

5 YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK

Proje bağlantıları ile birlikte toplamda 6.5 milyon insana hizmet verecek. 5 yıl içinde tamamlanması plananan projenin ihalesi ise 7 Haziran seçimleri öncesinde tamamlanacak.

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ OLUŞTURMAYACAK

100 yıl sonra da toplu taşımanın bu omurga etrafında birleşeceğini ifade eden Elvan, ”İstanbul’un 3 havalimanı raylı sistem ile bağlanacak. Bu proje görüntü kirliliği oluşturmayacak ve İstanbul’un tarihi siluetini de bozmayacak.” diye konuştu.


Yorumlar(0)