/ /

Kumkapı Balık Pazarı yıkıldı

13 Mart 2015

Yeliz Gediman

İstanbul Boğazı Avrasya Karayolu Geçiş Projesi’nin bağlantı yollarının geçeceği güzergâhta bulunan Kumkapı Balık Pazarı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) ekipleri tarafından yıkıldı. 1988’den bu yana Kumkapı’da faaliyet gösteren 36 balık tezgahı ve restoran bir süre önce boşaltılmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kiracısı olarak yıllardır Kumkapı’da faaliyet gösteren balıkçılar, bir süreliğine Büyükşehir Belediyesi tarafından kendilerine tahsis edilen Yenikapı miting alanının bitişiğinde faaliyet gösterecekler. Kumkapı balıkçıları, mayıs ayına kadar Gürpınar’da Kumkapı’daki balık halinin yerine yapılacak alana geçecek.

Balık pazarının Avrasya Tüneli nedeniyle yıkıldığını belirten balıkçılar, ‘‘Büyükşehir Belediyesi bizi geçici bir noktaya taşıdı. Asıl bir projemiz var. İnşallah en kısa sürede oda hayata geçecek ve biz de kalıcı yerimize geçeceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanı’na bu konuda güveniyoruz” dedi.
Kumkapı Balıkçılar Derneği Başkan Harun Yıldız ise ‘‘Avrasya Projesi tüp geçişi nedeniyle buranın kamu yararına terk edilmesi gerekiyordu. Bu yönde de bizde olumlu destek verdik. Çünkü İstanbul’da trafik sorunu var. Burada da işler çok düşmüştü. Büyükşehir Belediyesi bize bu konuda hassasiyetle yaklaştı. Bizi dolgu alanına geçici bir süreliğine taşıdılar. Balık hali kalktıktan sonra buraya belediyemizin yürütmüş olduğu bir proje olacak. Mayıs ayında balık hali taşınacak. Bizlerde oraya taşınacağız’’ diye konuştu.


Yorumlar(0)